Platinová uncová mince UNESCO - Historické centrum Českého Krumlova

Únor 2017 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince UNESCO - Historické centrum Českého Krumlova
Platinová uncová mince UNESCO - Historické centrum Českého Krumlova

Nominální hodnota mince 50 NZD.

Česká mincovna představuje svou úplně první sběratelskou sérii pamětních mincí vyražených z platiny. Jejich jedinečnost nespočívá jenom v použitém materiálu, ale také ve zvolených námětech – na 12 ražbách se postupně představí všechny světoznámé české památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. První minci zdobí historické centrum Českého Krumlova.

Malebné město Český Krumlov leží na samém jihu České republiky a jeho starobylá zástavba představuje jedinečný soubor historické architektury, která se po staletí vyvíjela v zákrutách řeky Vltavy. Na první pohled jí vévodí sídlo šlechtického rodu Rožmberků v podobě rozsáhlého hradního a zámeckého komplexu a chrám svatého Víta, který je ukázkovým dílem jihočeské gotiky. Unikátní architektura neunikla pozornosti Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, která je známější pod zkratkou UNESCO a která ji roku 1992 zařadila na světový seznam chráněných kulturních a přírodních památek.

Výtvarnou podobu platinové mince vytvořila talentovaná umělkyně Lenka Nebeská, DiS., z jejíž dílny vzešly mimo jiné také zlaté a stříbrné mince věnované našim národním tradicím chráněným organizací UNESCO. Reverzní straně mince dominuje pohled na historickou zástavbu Českého Krumlova, kterou protéká Vltava, spolu se stylizovaným vyobrazením rožmberského medvěda a růže. Kompozice je obklopena opisem HISTORICKÉ CENTRUM ČESKÉHO KRUMLOVA a ozdobným ornamentem.Averzní strana mince je společná celé sérii a obsahuje atributy ostrova Niue, který poskytuje licenci pro vydávání pamětních mincí České mincovny – portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok vydání mince 2017 a její nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD). Mezi tyto atributy je pak zakomponována koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na seznamu UNESCO.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.450 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_50_NZD_Cesky_Krumlov_Pt_proof_1_etue
2017_50_NZD_Cesky_Krumlov_Pt_proof_2_etue
2017_50_NZD_Cesky_Krumlov_Pt_proof_3_certifikat
2017_50_NZD_Cesky_Krumlov_Pt_proof_4_certifikat