Zlatá medaile Sametová revoluce s knihou

Listopad 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá medaile Sametová revoluce s knihou
Zlatá medaile Sametová revoluce s knihou

V roce 2019 slavíme 30. výročí sametové revoluce, kterou vyvrcholil československý boj proti komunistickému režimu. Při této příležitosti vycházejí zlaté pamětní medaile České mincovny.

Náklad pouze exkluzivních 30 kusů !

V roce 1989 se komunistický blok otřásal v základech. Ve východním Německu padla Berlínská zeď, v polských volbách zvítězila Solidarita, v Maďarsku byla vyhlášena svobodná republika… Sovětský svaz ztrácel moc nad svými satelity a Československo nebylo výjimkou – celý rok se nesl ve znamení protestů, které začaly lednovým Palachovým týdnem a skončily listopadovým převratem. Přestože se režim proti projevům občanské nespokojenosti rozhodl bojovat hrubou silou, Čechoslováci mu neoplatili stejnou mincí. Nenásilná revoluce, která vypukla 17. listopadu a která změnila směřování našich dějin, proto vstoupila do dějin jako sametová…

Pamětní ražbu vytvořil zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Na averzní straně zachytil občanské protesty na Václavském náměstí – sochu českého patrona obklopil vztyčenýma rukama demonstrujících lidí, jejichž prsty tvoří charakteristické gesto – vítězné véčko. Kompozici averzu doplnil československou vlajkou a opisem SAMETOVÁ REVOLUCE. Na reverzní stranu pak autor umístil další symbol spojený se sametovou revolucí, a to srdce, které Václav Havel přijal za vlastní. Srdce se nachází nad siluetou Hradčan, a odkazuje tak na proslulou neonovou instalaci výtvarníka Jiřího Davida. Kompozici reverzu uzavírá slavný výrok Václava Havla PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ.

Medaile vychází ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká s číslováním


Běžná kvalita
(30 ks)
33.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Sametova_revoluce_s_knihou_1
2019_Ag_medaile_Sametova_revoluce_s_knihou_5
2019_Ag_medaile_Sametova_revoluce_s_knihou_6