Zlatá medaile Kde domov můj - Fidlovačka

Listopad 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá medaile Kde domov můj - Fidlovačka
Zlatá medaile Kde domov můj - Fidlovačka

Řada pamětních mincí vyražených z jedné poloviny gramu ryzího zlata, které jsou zasazeny do replik dobových pohlednic, byla zahájena teprve nedávno, ale již se zařadila mezi oblíbené stálice České mincovny. V roce 2019 se v pohlednici namísto zlaté minimince objevuje výjimečně zlatá minimedaile. Jejím tématem je divadelní hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, která byla uvedena před 185 lety a ve které poprvé zazněla budoucí česká hymna.

Odesílání započne cca od 19.11.2019

Do širokého záběru pohlednicové tvorby, která vznikala koncem 19. století, patří i skupina tzv. žánrových pohlednic. Vedle blahopřejných tisků se sem řadí pohlednice vlastenecké. Ty byly oblíbené nejen jako forma sdělení, ale sloužily též jako výchovný prostředek ve školách. Okénková litografie s motivy Čech, Moravy a Slezska, která posloužila jako předloha pro balení medaile, byla vydána v roce 1900. Tisk předkládá nejen heraldické znaky českých zemí, ale také jejich památná místa – Hradčany, Vyšehrad, Pernštýn, Velehrad a horu Říp obklopenou nápisem KDE DOMOV MŮJ?, který odkazuje na stejnojmennou píseň. Budoucí česká hymna autorů Josefa Kajetána Tyla, který napsal slova, a Františka Škroupa, který složil hudbu, poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka dne 21. prosince 1834 v pražském Stavovském divadle.

Reliéf pamětní medaile, jejímž autorem je medailér Asamat Baltaev, DiS., předkládá opis KDE DOMOV MŮJ?, část notového zápisu písně, letopočet jejího vzniku 1834 a vlasteneckou symboliku – siluetu Hradčan a lipové ratolesti.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje přírůstek do sbírky i hodnotný dárek či regionální pozornost. Není bez zajímavosti, že také Stavovské divadlo se v roce 2019 dočkalo pohlednice od České mincovny.Autor: Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_medaile_Pohlednice_Fidlovacka_obal_1
2019_Au_medaile_Pohlednice_Fidlovacka_obal_2
2019_Au_medaile_Pohlednice_Fidlovacka_obal_3
2019_Au_medaile_Pohlednice_Fidlovacka_obal_4
2019_Au_medaile_Pohlednice_Fidlovacka_obal_5