Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje IV.

Listopad 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje IV.
Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje IV.

Závěrečný zlatý dukát z minisérie České mincovny, která vyšla u příležitosti 80. výročí vzniku protektorátu Čechy a Morava, vzdává hold hrdinům veřejného odboje.

Důstojníci a politici
vytvářeli ilegální organizace v ústraní konspiračních bytů nebo v hlubokých lesích a nepřístupných horách. Umělci psali protiokupační texty a vytvářeli protinacistické kresby v osamění svých pracoven a ateliérů. Dělníci prováděli sabotáže ve zbrojních továrnách beze svědků… Smyslem veřejného odboje byl ale přesný opak – na veřejnosti demonstrovat touhu po obnovení Československa a odpor vůči nacistické okupaci tak, aby to viděl celý svět… Veřejné protesty měly celou řadu podob. Mohlo jít třeba o účast na shromáždění, které bylo sice povolené, ale ve skutečnosti mělo protiokupační charakter – takovými událostmi, kterých se účastnily desetitisíce lidí, byly například náboženské pouti nebo přenesení ostatků Karla Hynka Máchy na Vyšehrad. Výjimkou nebyla ani nepovolená shromáždění – například největší protinacistická demonstrace v okupované Evropě, při které byl smrtelně raněn Jan Opletal. Právě tato událost vyvolala vlnu brutality a perzekucí, která veřejné aktivity ochromila. Obyvatelé protektorátu se však nenechali odradit, jenom zvolili jiné, méně nápadné způsoby protestu. Svůj vzdor mohli vyjádřit i nošením výstředního oblečení či módního doplňku, který odkazoval k masarykovské republice. Příležitost znovu se vzbouřit proti utlačovatelům dostal národ na samém konci války – při Květnovém povstání.

Květnovému povstání věnoval Mgr. Petr Horák averzní stranu dukátu. Výjev doplněný nápisem PRAHA VOLÁ O POMOC! předkládá dva obyčejné Čechy v civilním oblečení, kteří s puškami v rukou hájí barikádu poskládanou z dlažebních kostek. V opisu je uvedeno VEŘEJNÝ ODBOJ 1939–1945. Reverzní strana ražby, která je dílem akademického sochaře Jana Lukáše, pak předkládá mapu protektorátu zastíněnou křídly nacistické orlice. Kompozici reverzu dotvářejí letopočty 1939 a 1945 a nápis PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA v češtině a němčině.

Nedílnou součástí dukátu je speciální balení v podobě knížky, která obsahuje dobové fotografie a pojednání uznávaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že komplet všech čtyř dukátů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana b.k.: vroubkovaná


Běžná kvalita
(400 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_IV._blistr_1
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_IV._blistr_2
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_IV._blistr_3
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_IV._blistr_4
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_IV._blistr_5