Zlatá půluncová mince E. A. Poe

Říjen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá půluncová mince E. A. Poe
Zlatá půluncová mince E. A. Poe

Volný cyklus zlatých půluncových mincí České mincovny je věnován významným osobnostem světových dějin – vypravěčům a myslitelům. Dosud představil legendárního básníka, nesmrtelného dramatika, brilantního skladatele, náboženského reformátora, kontroverzního malíře a renesančního génia. Nyní tento prestižní seznam rozšiřuje mistr hrůzy – Edgar Allan Poe.

Edgar Allan Poe byl americký básník a spisovatel žijící v první polovině 19. století, zakladatel detektivního žánru, kterého proslavily příběhy plné napětí a tajemna. Kdo by neznal báseň Havran, ve které nešťastného muže trýzní záhadný opeřenec a vzpomínka na zemřelou lásku, nebo povídku Jáma a kyvadlo, která vypráví příběh vězně mučeného španělskou inkvizicí… K tomu, že je dnes Edgar Allan Poe vnímán jako prokletý génius se zmučenou duší, přispělo nejen jeho hororové dílo, ale také životní útrapy a tragická smrt. V dětství přišel o oba rodiče – otec byl alkoholik a rodinu opustil, matka zemřela na tuberkulózu. Ani v dospělosti se nedočkal štěstí. Jeho manželka – stejně jako jeho matka – zemřela velmi mladá na souchotiny a Poe – stejně jako jeho otec – propadl démonu alkoholu. Poe se jako první americký spisovatel živil výhradně psaním, a přestože se jeho dílo dočkalo úspěchu, na dobré živobytí to nestačilo. Zemřel za neobjasněných okolností nedlouho poté, co byl nalezen v cizích šatech a v katatonickém stavu na baltimorském chodníku. Jeho dílo, které dodnes fascinuje a inspiruje, mu však zajistilo nesmrtelnost.

Autorem pamětní mince se stal mladý výtvarník Roman Shamilyan. Reverzní straně vévodí charismatický portrét spisovatele doplněný jeho celým jménem. Averzní strana pak předkládá zlověstného havrana. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2019. Zpracování reliéfu reflektuje Poeovu rozervanou duši.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti.Autor: ak. mal. Karel Zeman
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
35.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_25_NZD_Au_Edgar_Allan_Poe_proof_etue_1
2019_25_NZD_Au_Edgar_Allan_Poe_proof_etue_2