Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1944

Říjen 2019 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1944
Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1944

Roku 1944 zahájili Spojenci největší ofenzivu, jakou kdy svět spatřil. Jejich cíl byl jednoduchý, ale ne snadný – pomoci Sovětskému svazu v boji a osvobodit Evropu od nacistické tyranie. Zároveň pokračovali v tažení na jihu a v Pacifiku. Ucelená sada čtyř zlatých půluncových mincí České mincovny z volného cyklu Válečný rok připomíná 75. výročí těchto klíčových událostí:

  • Bitva o Monte Cassino – Když Spojenci při postupu Itálií narazili na benediktinský klášter Monte Cassino, netušili, že o jeho rozvaliny svedou jednu z nejdelších a nejtvrdších bitev celé války.
  • Operace Overlord – Po dvou letech příprav se Spojenci vydali vstříc okupované Francii a díky nevídanému logistickému zázemí, technické převaze i obratné hře zpravodajských služeb pokořili Hitlerův Atlantický val.
  • Operace Market Garden – Monumentální vzdušný a pozemní vpád do Holandska, který měl uspíšit vítězství Spojenců, dodnes připomíná, že německá armáda nebyla v roce 1944 ani zdaleka poražena.
  • Bitva u Leyte – Rozhodující střetnutí amerického a japonského loďstva u tichomořského ostrova Leyte, kde byla zahájena invaze Spojenců na Filipíny, se stalo největší námořní bitvou v dějinách.

Čtveřice mincí, které jsou dílem zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá dynamické válečné výjevy – polské vojáky postupující k doutnajícím ruinám starobylého italského kláštera, americké rangery vybíhající z vyloďovacího plavidla na pláž v Normandii, spojenecké výsadkáře vyskakující z letounu Dakota nad holandskou krajinou a americkou bitevní loď USS South Dakota ve filipínských vodách, kterou doprovází obrazovka radaru. Averzní strana je pak všem mincím společná – nese nezbytné náležitosti ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí), tj. portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD). Reliéf averzu doplňují ještě vlajky států, které se účastnily operací vyobrazených na jednotlivých mincích.

Každá z pouhých 99 sad zlatých mincí je uložena do tematické plechové etue opatřené číslovaným certifikátem pravosti. Ilustrace na víčku krabičky nese siluety amerických vojáků útočících na pláže v Normandii a certifikát je věnován spojeneckým výsadkářům, kteří sehráli klíčovou úlohu v operacích Overlord i Market Garden.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 28 mm, hmotnost: 4x 13 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(99 ks)
129.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_4x_25_NZD_Valecny_rok_1944_Au_proof_etue_1
2019_4x_25_NZD_Valecny_rok_1944_Au_proof_etue_2
2019_4x_25_NZD_Valecny_rok_1944_Au_proof_etue_3
2019_4x_25_NZD_Valecny_rok_1944_Au_proof_etue_4