Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Martinec

Říjen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Martinec
Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Martinec

V cyklu s názvem Legendy Československého hokeje se po boku olympioniků z Nagana objevují jejich slavní předchůdci, kteří kouzlili s hokejkou v 60. a 70. letech. Jen málo hokejistů může prohlásit, že se podíleli na úspěchu obou těchto generací. Jedním z nich je Vladimír Martinec, kterému vzdává hold zlatá mince České mincovny.

Pravé křídlo, dvojnásobný olympijský medailista a trojnásobný mistr světa…
Obávaný střelec, kterého proslavily nevyzpytatelné kličky, patřil k vůdčím postavám slavné československé generace, která v 70. letech učila Sověty, co znamená prohra. Co bylo klíčem k úspěchu Vladimíra Martince, který ve vzpomínkách pamětníků dodnes platí za jednu z největších hvězd české hokejové školy? Dar improvizace, neomylná intuice, skvělá kondice, talent, chytrost, odhodlání tvrdě dřít, ale také smysl pro humor a bezbřehý optimismus, který Martinec vyjadřoval svým proslulým úsměvem… Další velké triumfy si pak připsal jako trenér – například jako asistent trenéra „zlatých hochů“ přispěl k triumfu národního týmu na olympiádě v Naganu.

Medailér MgA. Martin Dašek věnoval reverzní stranu mince portrétu hokejisty obklopenému opisem VLADIMÍR MARTINEC, ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF, MISTR SVĚTA 1972, 1976, 1977, ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Kompozici reverzu dotváří číslo Martincova dresu 10. Mince České mincovny jsou vydávány pod zahraniční licencí státu Samoa, a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné náležitosti tohoto emitenta – státní znak, portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet vydání 2019.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_mince_Vladimir_Martinec_proof_etue
2019_Au_mince_Vladimir_Martinec_proof_karta