Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje III.

Říjen 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje III.
Zlatý dukát Protektorát Čechy a Morava - Příběhy domácího odboje III.

Třetí zlatý dukát České mincovny z cyklu, který vychází u příležitosti 80. výročí ustanovení protektorátu Čechy a Morava, je věnovaný hrdinům z řad hospodářského odboje.

Německé úspěchy v prvních letech druhé světové války měly celou řadu příčin – nacisté disponovali zkušenými vojevůdci, fanaticky oddanými vojáky, překvapivou strategií i vyspělým průmyslem. Průmyslový potenciál jejich válečné mašinerie citelně posílilo obsazení Československa, které za první republiky patřilo mezi deset nejbohatších a průmyslově nejvyspělejších států světa. Obyvatelé protektorátu se se zneužíváním své vlasti k dobytí světa nehodlali smířit, a tak se řada z nich zapojila do hospodářského odboje. Svou troškou do mlýna mohl přispět každý. Sabotáže způsobovali cvičení agenti ilegálního odboje i obyčejní strojvůdci. Výbušniny se vyráběly z třaskavin, které vynášeli dělníci z muničních továren, i chemikálií, které shromažďovali lékaři. Když nacisté znemožnili dělníkům stávkovat, začali v duchu tajného hesla „PP“ pracovat pomalu. Na venkově docházelo k obcházení regulovaného trhu s potravinami, které se namísto na frontu dostávaly k potřebným… Zmapovat narušování válečné výroby nacistické Třetí říše není ani po osmdesáti letech jednoduché. Aktéři protektorátního hospodářského odboje se totiž snažili svoji činnost zamaskovat a dosáhnout toho, aby vzniklé škody působily jako pouhá nešťastná náhoda.

Autorem dukátu se stal akademický sochař Jan Lukáš. Činnost účastníků hospodářského odboje vyjádřil na averzní straně symbolicky prostřednictvím zadřených ozubených kol, ze kterých vyletují jiskry. Opisy na averzu uvádějí HOSPODÁŘSKÝ ODBOJ, SABOTÁŽE VE VÝROBĚ, 1939–1945. Reverzní strana ražby předkládá mapu protektorátu zastíněnou křídly nacistické orlice. Kompozici reverzu dotvářejí letopočty 1939–1945 a nápis PROTEKTORÁT ČECHY A MORAVA v češtině a němčině.

Dukát je zasazen do speciálního balení v podobě knížky, která obsahuje fotografie a pojednání renomovaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., jehož srdečním tématem je právě protektorát. Kompletní kolekci čtyř dukátů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: Mgr. Petr Horák/ ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana b.k.: vroubkovaná


Běžná kvalita
(400 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_III._blistr_1
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_III._blistr_2
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_III._blistr_3
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_III._blistr_4
2019_Au_Protektorat_Cechy_a_Morava_odboj_III._blistr_5