Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO

Říjen 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO
Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO

Šestá zlatá medaile České mincovny o hmotnosti jedné čtvrtiny trojské unce z cyklu Příběhy naší historie vypráví o liberecké zoo a o tom, jak neoslavila 100. výročí svého vzniku.

V roce 2019 se nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa připravovala na oslavy 100. výročí svého vzniku. Při té příležitosti pověřila spolek badatelů, aby zjistil více o jejích počátcích, které byly dosud nezmapované. Historikové však namísto dokumentů z roku 1919 objevili ještě mnohem starší listiny, které dokládají, že zoo by měla oslavit 115. narozeniny! Zjistilo se, že zmatek v letopočtech udělal ředitel zahrady, který se v roce 1929 rozhodl, že její nejstarší dějiny zapře. Od prapůvodní expozice z roku 1904, ve které liberecký Ornitologický spolek předváděl nejrůznější ptactvo, srnčí zvěři a drobné zvířectvo, ušla liberecká zoo dlouhou cestu. V průběhu 115 let zahrada opustila vystavovatelský kurs a stala se vyhledávanou vzdělávací institucí otevřenou nejširší veřejnosti, aktivním účastníkem mezinárodních vědeckých a ochranářských projektů a renomovaným chovným zařízením se zaměřením na vzácná zvířata. Mezi ohrožené druhy, kterým se v Liberci daří, patří například lev berberský, který byl ve volné přírodě vyhuben, osel somálský, který je nejohroženějším druhem z čeledi koňovitých na světě, urial bucharský, který patří mezi nejvíce ohrožené velké savce planety, či zebra bezhřívá, která je na pokraji vyhubení.

Medailér MgA. Martin Dašek se rozhodl, že pamětní medaili věnuje právě těmto čtyřem vzácným zvířatům. Na averzní stranu umístil jejich vyobrazení, na reverzní stranu jejich jména. Na medaili pak najdete ještě nápis 1904 ZOO LIBEREC a vyobrazení nejstarší budovy areálu z roku 1906 – takzvaného Čapího hnízda.

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je doplněn speciálním certifikátem původu, který vypráví příběh liberecké zoo.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
20.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_medaile_Liberecka_ZOO_proof_mala_1_etue
2019_Au_medaile_Liberecka_ZOO_proof_mala_2_certifikat