Zlatá mince Alchymisté - Michal Sendivoj ze Skorska

Srpen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Alchymisté - Michal Sendivoj ze Skorska
Zlatá mince Alchymisté - Michal Sendivoj ze Skorska

Pražský dvůr císaře Rudolfa II. lákal učence ze všech koutů Evropy. Třetí zlatá mince České mincovny z cyklu Alchymisté představuje Michala Sendivoje ze Skorska.

Renesanční alchymisté měli řadu cílů – stvořit umělý život, namíchat elixír mládí a přeměnit olovo ve zlato. Je možné, že některý z nich uspěl? Michal Sendivoj ze Skorska byl polský učenec pocházející z drobné šlechty. Během studií na západoevropských univerzitách navázal kontakty s alchymisty a sám také laboroval. Stal se žákem skotského alchymisty Setona a traduje se, že po smrti svého učitele zdědil nejen jeho písemnou pozůstalost, ale také transmutační prášek na výrobu zlata. Sendivoj pak dosáhl úspěchu na pražském císařském dvoře, kde roku 1604 údajně provedl úspěšnou transmutaci. Rudolf II. ho pak měl pověřit výzkumnou výpravou na východ, kde měl získat další starodávná hermetická tajemství. Sendivoj zůstal věrný Habsburkům i po událostech roku 1618, kdy došlo k povstání českých stavů proti habsburské vládě. Za odměnu dostal statek na Opavsku, kde v sedmdesáti letech zemřel. Jeho odkaz však nezanikl – Sendivojovy alchymistické práce později podrobně studoval například sám Isaac Newton.

„Přestože podobu všech čtyř renesančních alchymistů, které cyklus představuje, známe z jejich dobových vyobrazení, na mincích nenajdete portréty v pravém slova smyslu. Obličeje, v pozici en face, totiž dělí svislá linie. Z historických podobizen, kterým nechybí některé charakteristické detaily, například pokrývky hlavy, jsem použil jen polovinu. Druhou polovinu každé mince tvoří hladká plocha posázená některými z mnoha symbolů používaných v astronomii, astrologii a samozřejmě také alchymii. Tyto značky mívaly více významů i grafických modifikací – i když je dnes již nedokážeme spolehlivě číst, v minulosti tvořily jazyk, jemuž alchymisté dobře rozuměli,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský. Averzní strana mince nese profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019 – tj. nezbytné náležitosti ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí –, ale také řadu alchymistických značek, kterým vévodí slunce.

Mince je uložena do atraktivního balení vyvedeného ve stylu alchymistického zápisníku. Obsahuje průvodní text autora mince a také originální kresbu, která zachycuje Michala Sendivoje ze Skorska.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Alchymiste_Michal_Sendivoj_blistr_1
2019_5_NZD_Au_Alchymiste_Michal_Sendivoj_blistr_2
2019_5_NZD_Au_Alchymiste_Michal_Sendivoj_blistr_3
2019_5_NZD_Au_Alchymiste_Michal_Sendivoj_blistr_4
2019_5_NZD_Au_Alchymiste_Michal_Sendivoj_blistr_5