Zlatá mince Patroni - Svatý Kryštof

Červenec 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatý Kryštof
Zlatá mince Patroni - Svatý Kryštof
Svatý Kryštof je patronem všech poutníků – cestujících, motoristů, letců, námořníků, …  –, ochráncem před náhlou smrtí a pomocníkem v nouzi. Je mu věnována čtvrtá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni.

Kryštof se narodil ve 3. století našeho letopočtu v oblasti Blízkého východu a na svět přišel jako obrovské chlupaté novorozeně. Rodiče byli nemile překvapení, a tak mu dali jméno Reprobus – čili Odmítnutý. Když dospěl, hledal práci, která by byla hodná jeho velikosti a síly. Nejprve sloužil králi, kterého považoval za nejmocnějšího na světě. Když zjistil, že se král bojí pekla, vstoupil do služeb satana. Přepadával, loupil a zabíjel. Jednou se ale posadil pod kříž a zjistil, že ho satan ze strachu opustil. Reprobus pochopil, že existuje někdo ještě mocnější – Ježíš Kristus. Dozvěděl se, že Ježíše najde, když se bude k lidem chovat tak, jako se k nim choval on. Poustevník mu poradil, aby svou velikost využil k pomoci lidem, kteří se snažili přebrodit nebezpečnou řeku. A Reprobus tak činil. Lidé si ho oblíbili a nacházeli u něj pomoc i pochopení. Jak léta plynula, unavený Reprobus se začal ptát, jestli to všechno má nějaký smysl, a rozhodl se vrátit ke svým starým zkaženým způsobům. Posledním cestujícím, kterého neochotně přenášel přes řeku, byl malý chlapec. Dítě bylo stále těžší a těžší, takže řeku sotva přebrodili. Když se té tíze Reprobus podivoval, chlapec mu odpověděl: „Naložil sis na záda svět a toho, kdo jej stvořil.“ Křesťané pak obrovi dali nové jméno Christo-forus – „ten, který nese Krista“.

V souladu s křesťanskou legendou bývá svatý Kryštof vyobrazován jako statný vousatý muž s holí, který na ramenou nese dítě – malého Ježíše. Tuto podobu mu na reverzní straně mince přisoudil medailér David Kružliak. Výjev je obklopen česko-anglickým opisem SV. KRYŠTOF – ST. CHRISTOPHER. Averzní strana pak předkládá profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Celek poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Sv._Krystof_proof_1_obal
2019_5_NZD_Au_Sv._Krystof_proof_2_obal
2019_5_NZD_Au_Sv._Krystof_proof_3_obal