Zlatá mince Alchymisté - Edward Kelley

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Alchymisté - Edward Kelley
Zlatá mince Alchymisté - Edward Kelley

Na zlatých mincích z minisérie České mincovny s všeříkajícím názvem Alchymisté se objevují nositelé světově proslulých jmen i méně známé, ale neméně zajímavé postavy světa alchymie, které působily na našem území. K těm nejznámějším patří bezesporu Edward Kelley.

Pražský dvůr císaře Rudolfa II. lákal celou řadu alchymistů. Vědce ne nepodobné dnešním chemikům, kteří toužili poznat zákony hmoty, i šarlatány se schopností udělat dojem a získat bohatství a moc. Do druhé skupiny by se dal zařadit proslulý Edward Kelley, který byl rozporuplnou postavou s kriminální minulostí. Původně městský písař, který byl za podvody potrestán uříznutím obou uší, se v rodné Anglii seznámil s alchymistou Johnem Dee, což proměnilo jeho dosavadní život. Spolu s ním se dostal do renesančních Čech, kde ale na rozdíl od staršího kolegy zůstal natrvalo. Těšil se totiž velké přízni samotného císaře, na kterého zapůsobil příslibem zázraků v podobě elixíru mládí či přeměny olova ve zlato. Zbohatl, kupoval různé statky a stal se majitelem pražského domu, kterému se později říkalo Faustův. Protože své sliby nedokázal splnit, časem upadl v nemilost – napřed skončil ve vězení a nakonec, po dvou neúspěšných pokusech o útěk, spáchal sebevraždu. Podle jiné verze příběhu se mu z vězení podařilo uprchnout a začal nový život s jinou identitou.

„Přestože podobu všech čtyř renesančních alchymistů, které cyklus představuje, známe z jejich dobových vyobrazení, na mincích nenajdete portréty v pravém slova smyslu. Obličeje, v pozici en face, totiž dělí svislá linie. Z historických podobizen, kterým nechybí některé charakteristické detaily, například pokrývky hlavy, jsem použil jen polovinu. Druhou polovinu každé mince tvoří hladká plocha posázená některými z mnoha symbolů používaných v astronomii, astrologii a samozřejmě také alchymii. Tyto značky mívaly více významů i grafických modifikací – i když je dnes již nedokážeme spolehlivě číst, v minulosti tvořily jazyk, jemuž alchymisté dobře rozuměli,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský. Averzní strana mince pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019 – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí –, ale také řadu alchymistických značek, kterým vévodí slunce.

Mince je uložena do atraktivního balení vyvedeného ve stylu alchymistického zápisníku. Obsahuje průvodní text autora mince a také originální kresbu, která zachycuje Edwarda Kelleyho.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
---
(0 ks skladem)