Zlatá mince Cesta za svobodou - Petice "Několik vět"

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Cesta za svobodou - Petice "Několik vět"
Zlatá mince Cesta za svobodou - Petice

Třetí zlatá mince České mincovny z minisérie „Cesta za svobodou“, která vychází u příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu, připomíná petici s názvem „Několik vět“, jejímž ústředním tématem byla svoboda.

„Pohyb ve společnosti se začíná stále povážlivěji srážet s nehybností moci, roste společenské napětí a začíná hrozit nebezpečí otevřené krize. Takovou krizi si nikdo z nás nepřeje. Proto vyzýváme vedení naší země, aby pochopilo, že nadešel čas ke skutečným a důkladným systémovým změnám…“

Věcná a neútočná petice, jejímž hlavním organizátorem se stal Václav Havel, nepředstavovala pro tehdejší režim hrozbu, ale komunistické funkcionáře zaskočila popularita, jakou si získala. Byla otevřená, mohl ji podepsat každý a, jak vzpomínají pamětníci, s jejím zněním se nedalo nesouhlasit. Pod manifest, který žádal propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování, nepronásledování nezávislých iniciativ, ukončení cenzury, neomezování věřících, umožnění diskuse o životním prostředí a svobodnou výměnu názorů, se do listopadu 1989 podepsalo na 40 tisíc lidí. Poprvé tak byla prolomena bariéra mezi disentem a širokou veřejností.

Pojetí reverzní strany ražby navazuje na předchozí mince medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., s Janem Palachem a Karlem Krylem. Předkládá portrét Václava Havla ve zjednodušených obrysech doplněný nápisem NĚKOLIK VĚT 29. 6. 1989. Averzní strana, která je společná všem mincím z minisérie, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese ještě jeho nezbytné náležitosti – jméno a profil královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2019.

Kompletní čtyřdílnou minisérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_10_NZD_Au_Cesta_za_svobodou_Nekolik_vet_proof_etue
2019_10_NZD_Au_Cesta_za_svobodou_Nekolik_vet_proof_karta