Zlatá půluncová mince Leonardo da Vinci

Květen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá půluncová mince Leonardo da Vinci
Zlatá půluncová mince Leonardo da Vinci

Volný cyklus zlatých půluncových mincí České mincovny je věnovaný nejvýznamnějším umělcům a myslitelům světových dějin. V roce 2019 se v něm představuje Leonardo da Vinci. Jeho schopnosti nám připadají nadlidské a jeho tajuplná osobnost nás nepřestává fascinovat ani rovných 500 let poté, co maestro vydechl naposledy.

Leonardo da Vinci je uctíván jako ukázkový příklad renesančního muže – vskutku univerzálního génia. Rozsah jeho poznání, co do šířky i hloubky, je v zaznamenané historii bezprecedentní, přičemž největšího věhlasu dosáhl coby malíř a inženýr. Byl ale také sochařem, architektem, přírodovědcem, hudebníkem, spisovatelem, kartografem, … Zanechal po sobě nesmírné bohatství v podobě maleb a deníků plných nejrůznějších kreseb, schémat, výpočtů, diagramů a šifer. Pokud však Leonarda osvobodíme od odlidšťující nálepky génia, zjistíme, že zosobňoval především lidskost se všemi jejími možnostmi i nedostatky. Jeho zápisky, ve kterých se s budoucími generacemi podělil o své myšlenky, svědčí o nevšední tvořivosti i chorobném odkládání úkolů, mimořádné hloubavosti i dětské hravosti…

Při tvorbě reverzní strany mince se Asamat Baltaev, DiS., inspiroval kresbou, jež je všeobecně pokládána za autoportrét, který Leonardo vytvořil ve věku šedesáti let. Averzní strana pak předkládá fragmenty da Vinciho díla v čele s konceptem kolosální sochy vzpínajícího se koně milánského vévody, pod jehož kopyty se krčí poražený nepřítel. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2019.

Součástí každé mince je speciální obrázkový certifikát.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
22.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_25_NZD_Au_Leonardo_da_Vinci_etue_1
2019_25_NZD_Au_Leonardo_da_Vinci_etue_2