Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské

Duben 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské
Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské

Druhá zlatá mince České mincovny z minisérie Vznik královského hlavního města Praha je věnována Novému Městu.

Název Nového Města může být lehce zavádějící – bylo totiž založeno již roku 1348, a to samotným Karlem IV. Na jeho území najdeme řadu pamětihodností, které nabízejí průřez českými dějinami. Nejstarší doby připomíná románská rotunda svatého Longina. Na časy gotiky dávají vzpomenout Jindřišská věž, klášter Emauzy nebo kostel Panny Marie Sněžné. Pověstmi opředenou éru baroka zastupuje Faustův dům. Národní divadlo a Národní muzeum jsou dokladem české vyspělosti v době národního probuzení. Ctitelé první republiky mohou obdivovat budovu Legiobanky či palác Adria a nelze zapomenout na Václavské náměstí s jezdeckým pomníkem svatého Václava, který byl svědkem všech přelomových událostí bouřlivého 20. století… Nové Město však nezamrzlo v čase a nebojí se odvážných nápadů – důkazem je nezaměnitelný Tančící dům z roku 1996.

Eklektická budova, kterou jedni obdivují pro její unikátní tvary a jiní zavrhují jako urážku historického hlavního města, se stala hlavním motivem reverzní strany mince. Akademický sochař Zbyněk Fojtů ji doplnil latinským opisem NOVA CIVITAS PRAGENSIS (Nové Město pražské) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Averz mince nese ještě portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) – tj. atributy tichomořského ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Po Starém Městu a Novém Městu pražském se na zlatých mincích, které představují přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, objeví ještě Malá Strana a Hradčany.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
14.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_10_NZD_Au_Nove_mesto_prazske_etue
2019_10_NZD_Au_Nove_mesto_prazske_karta