Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský

Duben 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský
Zlatá dvouuncová mince Václav IV. a Zikmund Lucemburský

Na zlatých mincích České mincovny o hmotnosti dvou trojských uncí se tradičně objevují historické dvojice. V roce 2019 přišla řada na královské bratry Václava IV. a Zikmunda Lucemburského.

Příběhy bratrů, kteří se obrátili proti sobě, jsou staré jako lidstvo samo. V dějinách českých zemí vyčnívá vztah synů Karla IV. Starší Václav miloval literaturu, umění, ezoteriku a lov. Cítil se být spíše králem českým a do Německa cestoval jen zřídka. Dokončil mnohé významné stavby, které byly v době vlády jeho otce pouze rozestavěné, a dopřával sluchu revolučním myšlenkám Mistra Jana Husa. Na druhé straně se podílel na mučednické smrti Jana Nepomuckého, holdoval alkoholu a byl sesazen z římského trůnu coby „člověk neužitečný a líný a pro římskou říši naprosto nevhodný“. Mladší Zikmund byl vzdělaný, mluvil devíti jazyky a po otci zdědil talenty panovníka evropského významu. V českých zemích byl nazýván „liškou ryšavou“ – byl vnímán jako despota, který tíhnul k Uhrám a Říši, zavinil Husovou smrt a vypravil několik křížových výprav proti husitům. Účastníci kostnického koncilu však Zikmunda nazývali „králem Šalamounem“ – jeho moudrá rozhodnutí vedla k odstranění vlády tří papežů a bojoval proti kacířům i rozpínajícím se Turkům. Oba bratři byli očividně zcela odlišní, a není proto divu, že mezi nimi docházelo k častým konfliktům. Panovníci, kteří měli navázat na dědictví Karla IV., ho nakonec ztratili. Na vině byl téměř nepřekonatelný odkaz Otce vlasti, ale také neklidná doba hospodářské krize, papežského schizmatu a počátků křesťanské reformace…

Dvouuncová mince představuje premiérovou spolupráci mezi Českou mincovnou a Mgr. Art. Miroslavem Hricem, ArtD. Zkušený medailér věnoval reverzní stranu korunovaným bustám obou bratrů, kteří upírají zrak na královský trůn. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 100 DOLLARS a rok emise 2019 – doplněné ozdobným gotickým motivem.

Dva bratři, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!Autor: Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 62.2 g (2 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
76.450 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_100_NZD_Au_Vaclav_a_Zikmund_Lucembursky_proof_etue_1
2019_100_NZD_Au_Vaclav_a_Zikmund_Lucembursky_proof_etue_2
2019_100_NZD_Au_Vaclav_a_Zikmund_Lucembursky_proof_etue_3
2019_100_NZD_Au_Vaclav_a_Zikmund_Lucembursky_proof_etue_4