Zlatá mince Ferda a Beruška

Duben 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Ferda a Beruška
Zlatá mince Ferda a Beruška

Třetí zlatá mince České mincovny z minisérie, která začala vycházet u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, představuje oslavence po boku Berušky.

Broučí slečna je velká kráska – má blond vlasy a dlouhé nohy – a také velká parádnice – vždycky má u sebe pudřenku se zrcátkem a módní baretku. Není divu, že se do ní Ferda zakoukal. Jindy rozumný a praktický mravenec se snažil dělat všechno pro to, aby si ho Beruška také oblíbila. Hned při jejich prvním setkání se proto nabídl, že pro ni postaví kočár a ochočí lučního koníka. Svůj slib sice po mnoha peripetiích splnil, ale opětování svých citů se nedočkal. Nafoukaná Beruška se neobtěžovala ani poděkovat, a když se k ní Ferda později přátelsky hlásil poplácáním po zádech, obvinila ho z napadení a nebohý mravenec skončil před soudem… Beruška je ale v každém příběhu Ondřeje Sekory trochu jiná a její vztah k Ferdovi se postupně mění – snaží se být hodná a Ferdovi dokonce několikrát pomůže z bryndy.

Na reverzní straně pamětní ražby najdete Ferdu a Berušku v tanečním objetí v podání medailérky Ireny Hradecké, DiS., která má s pohádkovými mincemi bohaté zkušenosti. Averzní strana pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili náležitosti ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci s Ferdou a Beruškou si můžete uložit do sběratelského alba, které bylo součástí první Ferdovy mince.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
6.840 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Ferda_a_Beruska_proof_etue