Zlatá investiční mince Pražské jezulátko

Březen 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá investiční mince Pražské jezulátko
Zlatá investiční mince Pražské jezulátko

Lidé z celého světa prosí Pražské Jezulátko o pomoc, uzdravení a mír. Velký náboženský symbol se proto stal motivem velké zlaté mince České mincovny o hmotnosti čtyřicetidukátu.

Je zázračná moc Pražského Jezulátka skutečná? To by vám pověděli mnozí věřící, kteří se k němu opakovaně vracejí, aby poděkovali za projevenou přízeň. Místo, kde si lze vyprosit zázraky, leží nedaleko od Malostranského náměstí. V nadpřirozenou moc sošky božského děťátka lidé věří už od dob třicetileté války, kdy ji kostelu Panny Marie Vítězné věnovala Polyxena z Lobkovic. Šlechtična dostala Jezulátko jako svatební dar od své matky pocházející ze Španělska a ta jej dostala zase od své matky, když se odjížděla provdat do dalekých Čech. Lidé si záhy začali všímat, že se Malé Straně vyhýbají problémy, a usoudili, že před morem a Švédy je zachránilo právě Jezulátko. Sláva sošky, která léčí chromé a prosebníkům plní přání, se pak rozšířila do všech koutů planety. Přestože leckdy ani netuší, kde Praha leží, modlí se k Pražskému Jezulátku Španělé, Italové, Irové či Latinoameričané. Například v Indii se bohoslužeb zasvěcených Jezulátku účastní na třicet tisíc lidí…

Vysokohmotnostní mince je dílem medailérky Petry Brodské, DiS. Reverzní strana předkládá sošku s korunkou a propracovanými šaty. Žehnající děťátko je obklopeno ozdobnými ornamenty a česko‑latinským opisem PRAŽSKÉ JEZULÁTKO – JESULUS PRAGENSIS. Také averzní strana nese ozdobný reliéf, do kterého jsou zakomponovány nezbytné atributy emitenta mince. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 250 DOLLARS a rok emise 2019.

Emisní náklad mince čítá pouhých 99 kusů.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost 139.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(99 ks)
160.600 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_250_NZD_Au_Prazske_jezulatko_standard_etue_1
2019_250_NZD_Au_Prazske_jezulatko_standard_etue_2
2019_250_NZD_Au_Prazske_jezulatko_standard_etue_3
2019_250_NZD_Au_Prazske_jezulatko_standard_etue_4