Zlatá půluncová medaile Aleš Hrdlička

Březen 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Aleš Hrdlička
Zlatá půluncová medaile Aleš Hrdlička

Aleš Hrdlička, jeden z nejvýznamnějších antropologů v dějinách, se narodil před 150 lety. Jako vzpomínka na slavného českého rodáka vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Aleš Hrdlička se narodil v českém Humpolci, ale když mu bylo třináct let, jeho rodina se vypravila za velkou louži za americkým snem. Odmalička projevoval mimořádné studijní nadání, a přestože byly jeho začátky v nové vlasti krušné, podařilo se mu vystudovat lékařskou školu. Už během studia ho ale přitahovala nově vznikající věda zabývající se poznáním člověka po stránce fyzické, psychické, sociální i kulturní. Odjel proto do Francie, kde studiem antropologie strávil celý rok a našel své skutečné poslání. Po návratu do USA vybudoval antropologickou laboratoř a následující léta zasvětil výzkumu domorodých Američanů, přičemž se snažil zjistit, jakým způsobem osídlili kontinent. Výsledkem bádání podpořeného řadou mezinárodních expedic se stala dodnes uznávaná teorie, která tvrdí, že Amerika byla osídlena lidmi putujícími přes Beringovu úžinu z Asie. Ve studiu postupného rozšíření člověka po planetě Hrdlička pokračoval i nadále a v časech, kdy nacisté šířili své bludy o nadřazené rase, došel k přelomovému závěru, že navzdory viditelným rozdílům jsou všichni lidé jednoho původu. Přestože se stal celosvětově uznávaným vědcem, na svou starou vlast nikdy nezapomněl – díky svým politickým známostem se zasloužil o vznik republiky Čechů a Slováků, štědře podporoval československou vědu a snažil se Američany přesvědčit, aby zakročili proti hrozbě nacismu.

Předlohou pamětní medaile se stal výtvarný návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který v soutěži České národní banky obdržel třetí místo, a to za originální kompozici. Averzní strana medaile předkládá charismatický portrét Aleše Hrdličky. Reverzní strana předkládá portrét Indiána s charakteristickými domorodými rysy, přičemž polovina jeho tváře má podobu obnažené lebky.

Emisní náklad čítá pouhých 99 medailí – každý kus je ručně číslovaný na hraně a doplněný speciálním certifikátem pravosti, který vypráví příběh Aleše Hrdličky.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
24.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_medaile_Ales_Hrdlicka_proof_etue_1
2019_Au_medaile_Ales_Hrdlicka_proof_etue_2
2019_Au_medaile_Ales_Hrdlicka_proof_etue_3