Zlatá mince Brouk Pytlík

Únor 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Brouk Pytlík
Zlatá mince Brouk Pytlík

Pětidílnou sběratelskou minisérii České mincovny, která vznikla u příležitosti 85. narozenin Ferdy Mravence, zahájila mince věnovaná samotnému oslavenci. Jako druhý se v ryzím zlatě představuje brouk Pytlík.

Z přírodovědeckého hlediska je Pytlík dřevokazným broukem. Vajíčko, ze kterého se vylíhl, snesla jeho maminka do stromu, z jehož dřeva pak tesař vyrobil zábradlí balkónu v kině Osvěta. Dětství (přesněji řečeno larvální stádium) proto Pytlík strávil sledováním nejrůznějších filmů, z nichž načerpal spoustu znalostí – bohužel povrchních a nepřesných. Jakmile dospěl, odletěl do světa, aby se o ně mohl podělit. Ferdu potkal, když se mravenec pokoušel zkrotit koníka a oslnit slečnu Berušku. Pytlík se jako znalec westernových filmů rozhodl, že ho naučí házet lasem jako opravdový kovboj. Způsobil při tom mnoho škod a zranění, ale s pracovitým mravencem se přesto spřátelili. Ferda měl na Pytlíka dobrý vliv – z chvastouna, který všude byl a všechno zná, se postupně stal sice nešikovný, ale nadšený pracant. Uplatnil se jako malíř, stavitel, a dokonce i jako učitel další generace malých broučků.

Veselý brouk Pytlík, který běží vstříc novým dobrodružstvím, vévodí reverzní straně mince medailérky Ireny Hradecké, DiS. Averzní strana pak předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue – jméno a profil královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Nezapomeňte, že Pytlíkovu minci si můžete uložit do ilustrovaného sběratelského alba, které bylo součástí Ferdovy zlaté mince.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
5.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_5_NZD_Au_Brouk_Pytlik_proof_etue