Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická

Únor 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická
Sada dvou dukátů Královské dvojice - Karel IV. a Anna Svídnická

Po emisi věnované Jiřímu z Poděbrad a Johaně z Rožmitálu vzdává sada dvou zlatých dukátů České mincovny z cyklu Královské dvojice hold Karlu IV. a Anně Svídnické.

První manželkou Otce vlasti se stala Blanka z Valois. Mladík ji miloval skutečnou romantickou láskou a měli spolu dvě dcery. Když ale královna zemřela, byl Karel nucen oženit se podruhé. Anna Falcká mu sice povila vytouženého syna, ale chlapec se nedožil ani dvou let a na onen svět ho brzy následovala i jeho matka. Necelé čtyři měsíce po Annině smrti se Karel oženil znovu. Jeho vyvolené Anně Svídnické bylo teprve čtrnáct let a původně byla zaslíbena jeho zemřelému synovi. Třetí manželka zajistila Otci vlasti vliv nad Slezskem, porodila mu další dceru a konečně také mužského dědice – budoucího krále Václava IV. Otcovo přání pokřtít chlapce jménem Václav mělo své důvody – sám byl tímto jménem pokřtěn, byl velkým obdivovatelem odkazu svatého Václava a v neposlední řadě chtěl zdůraznit, že rod Lucemburků navazuje na českou dynastickou tradici. Po smrti Anny Svídnické se Karel IV. oženil ještě jednou. S Alžbětou Pomořanskou zplodil dalšího syna, jehož jméno vstoupilo do dějin – Zikmunda Lucemburského.

Detaily tváří panovnického páru na společné averzní straně dukátů jsou doplněny siluetami dvou postav v pozadí, které připomínají Karlovy předešlé manželky – Blanku z Valois a Annu Falckou,“ vysvětluje autor cyklu akademický sochař Michal Vitanovský. Reverzní strana dukátu věnovaného panovníkovi předkládá polopostavu Karla IV. s odznaky moci a opisem POCHÁZÍME ZE STARÉHO RODU KRÁLŮ ČESKÝCH, který je úryvkem z královy autobiografie VITA CAROLI. Reverzní strana královnina dukátu je věnována okamžiku křtu jejího syna. Výjev z náboženského obřadu je doplněn opisem CÍSAŘOVNA ANNA – MATKA NÁSLEDNÍKA TRŮNU a letopočtem narození Václava IV. 1361.

Součástí dvojice dukátů je elegantní dřevěná krabička, jejíž víčko zdobí šachové figurky symbolizující krále a královnu. V balení najdete také ilustrovaný certifikát pravosti s průvodním slovem autora.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 2x 20 mm, hmotnost: 2x 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
11.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_1
2019_Au_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_2
2019_Au_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_3
2019_Au_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_4
2019_Au_sada_Karel_IV._a_Anna_Svidnicka_proof_5