Zlatý dukát k narození dítěte 2019

Leden 2019 - Dárkové medaile - Zlatý dukát k narození dítěte 2019
Zlatý dukát k narození dítěte 2019

S oslavami příchodu nového života na svět je spojována celá řada rituálů. Jeden z nich má kořeny v daleké historii a spočívá v obdarování miminka penízkem ze zlata. Pro každého, kdo chce ctít staré české tradice, připravila Česká mincovna zlatý dukát k narození dítěte.

Zvyk obdarovat novorozené miminko cenností z drahého kovu se v českých zemích objevil nejprve u šlechty, konkrétně u rodu Rožmberků v časech renesance. Ti svým potomkům dávali do kolébky ozdobné zlaté knoflíky, které postupně nahradily zlaté mince. Ze zvyku se zanedlouho stala móda, která se šířila mezi všemi vrstvami obyvatelstva. Peníz, obvykle zlatý dukát, věnovaný zpravidla kmotrem či kmotrou měl zajistit, aby miminko v budoucnu netrpělo nouzí. Tuto pozornost, která se stala první investicí do života novorozeněte a zároveň talismanem pro štěstí, pak rodiče opatrovali až do jeho dospělosti. Po vzniku samostatného Československa připadla úloha dárku pro miminko svatováclavským dukátům a po roce 1993 na tuto krásnou historickou tradici navázala Česká mincovna.

Podoba dukátu pro rok 2019 je dílem nadané medailérky Lenky Nebeské, DiS. Averzní strana je věnována spícímu miminku, které drží v dlaních jeho rodiče, a nápisu DUKÁT K NAROZENÍ DÍTĚTE 2019. Reverzní strana pak patří tradiční dětské hračce – houpacímu koníkovi.

Každý zlatý dukát je uložen do tematického dárkového balení. To umožňuje vložení fotografie i vepsání porodních údajů a osobního věnování.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
8.450 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_blistr_1
2019_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_blistr_2
2019_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_blistr_3
2019_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_blistr_4
2019_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_blistr_5
2019_Au_dukat_k_narozeni_ditete_proof_blistr_6