Zlatá mince Cesta za svobodou - Palachův týden

Leden 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Cesta za svobodou - Palachův týden
Zlatá mince Cesta za svobodou - Palachův týden

Čtyřdílná minisérie České mincovny nazvaná „Cesta za svobodou“ připomíná události, které se odehrály v roce 1989 – před 30 lety – a vedly k pádu komunistického režimu. První zlatá mince je věnována Palachovu týdnu.

Pietní akt, který měl připomenout 20. výročí sebeupálení Jana Palacha, sice disidentské skupiny oznámily, ale režim ho nemínil povolit. Na několik tisíc lidí, kteří se 15. ledna 1989 shromáždili na Václavském náměstí, proto poštval represivní složky. Dříve v podobných případech hrubá síla fungovala, ale tentokrát bylo všechno jinak. Nasazení obušků, slzného plynu, vodních děl, psů a obrněných vozů spustilo nečekanou protestní lavinu a výbuch vzdoru proti komunistické moci vydržel sedm dní. Navzdory brutalitě Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí se tisíce lidí nebály opakovaně riskovat své životy i svobodu, což překvapilo nejen komunistické představitele, ale i zástupce disentu. (To vše probíhalo paradoxně ve chvíli, kdy českoslovenští vládní činitelé podepisovali ve Vídni dohodu, ve které se zavázali k respektování lidských práv.) Ani ukončením protestů však „Palachův týden“ neskončil – nesmyslná brutalita a následné perzekuce radikalizovaly dosud klidnou společnost a lidé se konečně přestávali bát…

Reverzní strana pamětní mince z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., předkládá tvář Jana Palacha ve zjednodušených konturách. Na ni jsou umístěny nápisy „PALACHŮV TÝDEN“, „15. 1. – 21. 1. 1989“ a „VĚRNI ZŮSTANEME“, jejichž rozložení evokuje československou vlajku. Averzní strana, která je společná všem mincím z minisérie, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019.

Kompletní sbírku čtyř mincí si můžete uložit do tematické dřevěné etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
16.450 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_10_NZD_Au_Cesta_za_svobodou_Palachuv_tyden_etue