Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Růžička

Leden 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Růžička
Zlatá čtvrtuncová mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Růžička

Série České mincovny „Legendy československého hokeje“ se dále rozrůstá. Své vlastní zlaté pamětní mince se dočkal Vladimír Růžička.

Střední útočník, dlouholetý československý a český hokejový reprezentant a hráč, který působil v zámořské NHL, klubový i reprezentační trenér a funkcionář, trojnásobný mistr světa, stříbrný medailista ze Sarajeva – tím vším se v průběhu své hokejové kariéry stal Vladimír růžička. Do sportovních dějin však vstoupil především jako kapitán zlatých hochů z Nagana. Trenér Ivan Hlinka si ho vybral pro jeho zkušenosti – chtěl totiž, aby byl mladému týmu na olympiádě vzorem. Tehdy bylo „Růžovi“ 34 let a byl vnímán jako veterán, jehož kariéra se blíží ke konci. A právě to hokejistu přesvědčilo, aby koučovu nabídku přijal. „Protože tomu nikdo moc nevěřil, zkusil jsem to. Říkal jsem si, že by to bylo super zahrát si na závěr kariéry olympiádu, navíc s takovými hráči,“ vzpomíná Vladimír Růžička. A centr s kapitánským „céčkem“ nezklamal – suverénně dovedl český mančaft ke zlatým olympijským medailím.

Reverzní strana mince z ateliéru akademického sochaře Jana Lukáše předkládá věrný portrét kapitána doplněný jeho číslem 97 a opisem VLADIMÍR RŮŽIČKA, NAGANO 1998, TRENÉR MISTRŮ SVĚTA 2005 2010, ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny vycházejí pod licencí státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné náležitosti tohoto zahraničního vydavatele – jméno a portrét královny Alžběty II., státní znak, ročník emise 2019 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 200 kusů, si můžete uložit do stylové sběratelské etue v podobě puku.Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
14.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_mince_Vladimir_Ruzicka_proof_etue
2019_Au_mince_Vladimir_Ruzicka_proof_etue_2