Dukátová řada ČR 2019 Země Koruny české - sada čtyř medailí

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukátová řada ČR 2019 Země Koruny české - sada čtyř medailí
Dukátová řada ČR 2019 Země Koruny české - sada čtyř medailí

Již od roku 1997 představuje tradiční výroční Dukátová řada České mincovny ryze česká témata. V roce 2019 je čtveřice zlatých ražeb věnována historickým zemím Koruny české, které dnes tvoří Českou republiku.

„Výtvarně vyjádřit existenci našeho státu je možné mnoha způsoby – s pomocí historické nebo současné perspektivy, prostřednictvím teritoriálních vztahů, rozhodujících děl umění a techniky, dějinného vývoje, významných osobností a tak dále. Některé z vyjmenovaných možností už byly v mincovnictví použity, jiné je těžké aplikovat v omezeném prostoru ražeb,“ říká akademický sochař Michal Vitanovský, který se při práci na Dukátové řadě rozhodl propojit minulost se současností.

Ucelená dukátová řada se skládá ze čtyř ražeb:

  • Dukát – SLEZSKO
  • Dvoudukát – MORAVA
  • Pětidukát – ČECHY
  • Desetidukát – ČESKÁ REPUBLIKA

Společná strana dukátových ražeb s ročníkem 2019 předkládá zjednodušenou mapu České republiky. V horní části ji doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází Svatováclavská koruna. „Společné užití obou motivů zdůrazňuje kontinuitu naší historické a současné státnosti. Stejná myšlenka se pak promítá i do mapy našeho státu. Její lineární členění zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem zase naznačuje staré zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území,“ vysvětluje autor Dukátové řady.

Dalším společným motivem dukátových ražeb jsou zemské znaky historických zemí Koruny české – český lev, moravská orlice a slezská orlice – doplněné pamětihodnostmi typickými pro jednotlivé regiony. „Krásných památek u nás najdeme mimořádné množství, a ne všechny z nich jsou všeobecně známé. Pochopitelně jde o výběr z výběru a vždycky bude něco chybět,“ dodává Michal Vitanovský.

Komplet uložený do luxusní dřevěné etue vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Nedílnou součástí sady je speciální certifikát pravosti s průvodním slovem autora.

Všechny čtyři ražby disponují autentickými dukátovými specifikacemi – hmotnost a ryzost použitého zlata vycházejí z prvorepublikových Svatováclavských dukátů, které jsou považovány za stěžejní dílo českého mincovnictví. Dukátová řada dále vyniká špičkovou kvalitou proof, jež tradiční české dukáty posouvá až na samý vrchol umu moderního mincovnictví.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19.75, 25, 34 42 mm, hmotnost: 3.49, 6.98, 17.45 a 34.91 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
97.850 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Dukatova_rada_CR_Zeme_koruny_ceske_Au_etue_1
2019_Dukatova_rada_CR_Zeme_koruny_ceske_Au_etue_2
2019_Dukatova_rada_CR_Zeme_koruny_ceske_Au_etue_3
2019_Dukatova_rada_CR_Zeme_koruny_ceske_Au_etue_4
2019_Dukatova_rada_CR_Zeme_koruny_ceske_Au_etue_5
2019_Dukatova_rada_CR_Zeme_koruny_ceske_Au_etue_6