Desetidukát ČR 2019 Česká republika

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Desetidukát ČR 2019 Česká republika
Desetidukát ČR 2019 Česká republika

Na tradičních zlatých dukátech České republiky se v roce 2019 objevují historické země Koruny české. Největší ze čtyř dukátových ražeb, kterou je desetidukát, je věnována moderní České republice.

Česká státnost se v průběhu staletí převratně vyvíjela. Začínala Sámovou říší – kmenovým svazem Slovanů sdružených okolo franského kupce. Pokračovala Velkomoravskou říší, která se stala kolébkou civilizace západních Slovanů a obsáhla i Čechy a Slezsko. Když Velkou Moravu rozvrátili maďarští nájezdníci, vůdčí úlohu převzalo České knížectví, pak České království, a nakonec se zrodily země Koruny české. Přestože se bouřlivé události 20. století postaraly o to, že už nejsme monarchií, ale republikou, na svůj původ nezapomínáme. I nadále naši zemi tvoří Čechy, Morava a Slezsko. Uchovali jsme si historii, jazyk, zvyky, tradice i heraldická zvířata – lva, symbol statečnosti, a dvě orlice, symboly síly. Stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí je historickým znakem Čech. Stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí je symbolem Moravy. Slezsku pak náleží černá orlice se stříbrným půlměsícem, zlatou korunou a červenou zbrojí.

„Historické země Koruny české jsou na averzní straně desetidukátu připomenuty trojicí zemských znaků – lvem a dvěma orlicemi. Nad štíty jsou nápisy ČECHY, MORAVA a SLEZSKO. Ve spodní třetině mincovního pole je náznak krajiny s řadou horizontů otevírajících průhled do zemí, jejichž znaky jsou umístěny v horní části dukátu. Dole kompozici uzavírá opis ČESKÁ REPUBLIKA,“ popisuje své dílo akademický sochař Michal Vitanovský.

Reverzní strana je společná všem čtyřem dukátovým ražbám České republiky vydaným v roce 2019. Lineární členění zjednodušené mapy České republiky zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem naznačuje zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území. V horní části mapu doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází historická Svatováclavská koruna. Společné užití těchto motivů zdůrazňuje kontinuitu naší státnosti.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace vycházejí z legendárních Svatováclavských dukátů.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 42 mm, hmotnost: 34.91 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
69.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Desetidukat_CR_2019_Ceska_republika_Au_proof_etue