Dukát ČR 2019 Slezsko

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukát ČR 2019 Slezsko
Dukát ČR 2019 Slezsko

Zlaté dukáty České republiky jsou tradiční emisí České mincovny. V roce 2019 se na nich objevují země Koruny české. Slezsku je – úměrně jeho velikosti – věnován jednodukát.

Slezská země byla nejprve osídlena Germány – konkrétně vandalským kmenem Silingů (od jejich jména bylo patrně odvozeno jméno řeky Slenzy a v konečném důsledku i jméno celého Slezska). Slovanský kmen Slezanů se v oblasti usadil v 6. století, když došlo ke stěhování národů. V průběhu dvou tisíciletí pak území Slezska patřilo k mnoha státním útvarům, které o něj neváhaly válčit, a jeho dějiny se při tom propletly s dějinami Čech a Moravy. Tři celky se spojily v jeden, vytvořily takzvané země Koruny české a společnými silami nezřídka ovlivňovaly osudy celé Evropy. Přestože dnes je součástí České republiky pouze malá část historického Slezska – s rozlohou čítající 4 452 km2 a zhruba jedním milionem obyvatel je Slezsko nejmenší ze tří českých zemí –, na jeho významu to nic nemění.

Černá orlice se stříbrným půlměsícem s křížkem a dvěma trojlístky, se zlatou korunou a červenou zbrojí na zlatém podkladu – takový je historický znak Slezska, který odkazuje na slezskou sílu a který je umístěn ve středu averzní strany zlatého dukátu. „Slezská orlice je obklopena výběrem staveb typických pro region. Jde o kulturní i technické památky, včetně lidové architektury. Sestava staveb vrcholí výškovou dominantou – rozhlednou Zlatý Chlum u Jeseníku z konce 19. století. Spodní část kompozice uzavírá nápis SLEZSKO,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský.

Reverzní strana je společná všem čtyřem dukátovým ražbám České republiky vydaným v roce 2019. Lineární členění zjednodušené mapy České republiky zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem naznačuje zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území. V horní části mapu doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází historická Svatováclavská koruna. Společné užití těchto motivů zdůrazňuje kontinuitu naší státnosti.

Zlatá ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje tradiční specifikace definované legendárními Svatováclavskými dukáty.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19.75 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
7.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Jednodukat_CR_2019_Slezsko_Au_proof_etue