Zlatá půluncová číslovaná medaile Karel Gott - Zpěvák

Leden 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová číslovaná medaile Karel Gott - Zpěvák
Zlatá půluncová číslovaná medaile Karel Gott - Zpěvák

Zlaté medaile Karla Gotta vycházejí v nákladu 500 kusů a součástí každého je číslovaný certifikát pravosti. Těchto prvních 300 kusů je navíc ručně číslováno přímo na hraně medaile!

V roce 2013 vydala Česká mincovna pamětní medaile s motivem pětasedmdesátých narozenin Karla Gotta. Všechny zlaté medaile byly vyprodány krátce po dni emise, a potvrdilo se tak, že se mistr těší mimořádné oblibě. Karel Gott co nevidět oslaví další životní jubileum – tentokrát osmdesáté – a při této příležitosti se v nové třídílné minisérii zlatých medailí postupně představí coby zpěvák, malíř a fenomén.

Pamětní medaile věnovaná Karlu Gottovi – zpěvákovi – připomíná ještě jedno kulaté výročí. Právě před padesáti lety totiž vznikl nesmrtelný hit Lady Carneval. Píseň s hudbou Karla Svobody a textem Jiřího Štaidla se v průběhu let dočkala šestatřiceti cizojazyčných mutací a zdobí ji ocenění z mezinárodního festivalu Zlatý kohout ‘68 v Riu de Janeiru. „Písničku jsme vymysleli v naprosté euforii. Jiří Karlu Gottovi slíbil, že ji na festival bude mít do rána hotovou. Tak jsme se s Jiřím sešli u mě v bytě a udělali si mejdan. A v tom volal Karel Gott. Lhali jsme mu, že už to máme. Ke čtvrté hodině ranní nás ale naštěstí opravdu políbila múza. Stačilo, aby Jiří vyřkl dvě slova – to první bylo „Lady“ a to druhé „Carneval“. Pak jsem zasedl k pianu a ráno byla naše Lady na světě,“ vzpomínal před lety legendární skladatel Karel Svoboda.

Autorem medaile se stal jablonecký medailér a pedagog Mgr. Petr Horák, který se podílel také na podobě pamětní ražby z roku 2013. Averzní strana předkládá mladistvý portrét zpěváka podtržený jeho podpisem, na kterém sedí symbolický zlatý slavík. Reverzní strana je pak věnována samotné Lady Carneval v podobě brazilské karnevalové tanečnice. Kompozici reverzu dotváří ještě notová osnova s letopočtem 1968.

 Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.58 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká, číslovaná


Proof
(300 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Au_medaile_Karel_Gott_malir_a_fenomen_navrh
2018_Au_medaile_Karel_Gott_zpevak_etue_navrh
2018_Au_medaile_Karel_Gott_zpevak_etue_open