Zlatá čtvrtuncová mince České tenisové legendy - Martina Navrátilová

Leden 2018 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince České tenisové legendy - Martina Navrátilová
Zlatá čtvrtuncová mince České tenisové legendy - Martina Navrátilová

„Myslela jsem si, že jde o legraci. Na minci se většinou objevují královny nebo prezidentové,“ tak popsala Martina Navrátilová své pocity, když se dozvěděla, že se objeví na zlatých pamětních mincích České mincovny z cyklu „České tenisové legendy“.

Martina Navrátilová se narodila 18. října 1956 v Praze a již v roce 1972 se stala mistryní ČSSR ve dvouhře. V roce 1975 reprezentovala Československo ve Federation Cupu a naše země tuto trofej poprvé získala. Už jako devatenáctiletá hrála dvě velká finále ve dvouhře na Australian Open a na Roland Garros. Během US Open 1975 zůstala v USA a v roce 1978 se stala první hráčkou světa na žebříčku WTA po svém prvním vítězství ve Wimbledonu. Prvním a zdaleka ne posledním – opanovala celkem 9 Wimbledonů ve dvouhře v letech 1978–79, 82–87 a 90. Získala tituly i na ostatních GS turnajích a také ve Fed Cupu, a stala se tak největší světovou tenisovou legendou všech dob.

Autorem výtvarné podoby sportovní mince se stal zkušený portrétista MgA. Martin Dašek. Reverzní strana předkládá vítěznou tenistku držící wimbledonskou trofej. Obklopuje ji anglický nápis „CZECH TENNIS LEGEND MARTINA NAVRATILOVA“ a řetěz jejích fenomenálních tenisových triumfů. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST) a rok emise 2018. Kompozici doplňuje nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS“.

Zlatá mince vychází v nákladu pouhých 200 kusů – součástí každé z nich je česko-anglický certifikát pravosti popisující sportovní kariéru Martiny Navrátilové. Kompletní pětici českých tenisových legend si pak můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Samoa

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
11.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_25_WST_Martina_Navratilova_Au_proof_1_etue
2018_25_WST_Martina_Navratilova_Au_proof_2_certifikat
2018_25_WST_Martina_Navratilova_Au_proof_3_certifikat