Zlatá půluncová medaile Jan Brokoff

Prosinec 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Jan Brokoff
Zlatá půluncová medaile Jan Brokoff

Roku 1718, před rovnými třemi staletími, naposledy vydechl Jan Brokoff. Jako vzpomínka na slavného barokního sochaře vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Příběh sochařského rodu Brokoffů se začal psát, když se roku 1652 ve slovenské Spišské Sobotě narodil chlapec jménem Jan. V obuvnické dílně svého otce si rád kreslil a vyřezával, a tak ho rodiče dali do učení k místnímu řezbáři. Zanedlouho mu ale městečko pod Tatrami začalo být malé a vydal se do světa. Napříč českými zeměmi pak po Janu Brokoffovi zůstala sochařská díla s motivy ročních období, křesťanství či starých řeckých bájí – například pražské sousoší Piety nebo socha boha Tritona ze zámecké kašny v Klášterci nad Ohří. Dílem, které umělce proslavilo, se však stala bronzová socha Jana Nepomuckého určená pro Karlův most. Přestože bývá Jan Brokoff označován za spíše průměrného sochaře, jehož největším přínosem světovému baroku byl nadaný syn Ferdinand Maxmilián, jeho Jan Nepomucký se stal vzorem pro většinu budoucích vyobrazení tohoto světce, a to nejen u nás, ale v celé Evropě. I tři staletí po umělcově smrti v roce 1718 zůstává socha českého zemského patrona ikonou, bez které by naše hlavní město nebylo kompletní.

Předlohou ražby se stalo dílo medailéra a pedagoga Vojtěcha Dostála, DiS., které odborná komise České národní banky ocenila „pro dokonalé zobrazení detailu sochy svatého Jana Nepomuckého v pozadí s motivem Karlova mostu a sochy Tritona ze zámecké kašny v Klášterci nad Ohří“.

Půluncová zlatá medaile vychází v nákladu pouhých 99 kusů – každý je ručně číslovaný na hraně a doplněný ilustrovaným certifikátem pravosti, který připomíná život a dílo Jana Brokoffa.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15,56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
23.950 Kč
(0 ks skladem)