Zlatá pětiuncová mince Vznik Československa

Říjen 2018 - Pamětní mince ČM - Zlatá pětiuncová mince Vznik Československa
Zlatá pětiuncová mince Vznik Československa

V roce 2018 vychází celá řada sběratelských ražeb věnovaných 100. výročí vzniku Československa. Vysokohmotnostní mince České mincovny, která je vyražená z pěti trojských uncí ryzího zlata osvobozených od DPH, však zaujme především investory.

Počátky naší republiky jsou se zlatem neodmyslitelně spjaty. Souběžně se vznikem nezávislého Československa totiž začal vznikat národní zlatý poklad, který měl být symbolem nové státnosti i ekonomické nezávislosti. Kde ale takové zlato vzít? Na konci první světové války v rakouské centrální bance už skoro žádné zlato nebylo a ke všemu se Československo, byť stálo na straně vítězů, muselo podílet na válečných reparacích. Říká se, že když se naši legionáři vrátili do vlasti, přivezli s sebou část ruského zlatého pokladu, který střežili za bolševické revoluce, ale dobové dokumenty dokazují, že sumu, kterou tehdy legionáři od Rusů převzali, zase odevzdali. Základem zlatého pokladu republiky se tak stala národní sbírka, ne nepodobná té z časů Národního divadla. Její význam byl však spíše psychologický – shromážděno bylo 94 tisíc mincí a medailí, ale ty daly dohromady pouhých 65 kilogramů ryzího zlata. Pro vytvoření zlatého pokladu republiky měla daleko větší význam vnitřní valutová půjčka – stát s úrokem 4 % získával buď zlato, nebo valuty, za které ho nakupoval. V roce 1922 činily československé zásoby zlata 20 tun, v roce 1925 již 41 tun a v roce 1938 neuvěřitelných 97 tun. Když pak přišel mnichovský diktát, československé zlato se rozkutálelo po celém světě – to už je ale docela jiný příběh…

Reverzní straně mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, vévodí takzvaný „veliký znak republiky Československé“. Dva štítonoši v podobě dvouocasých lvů nesou znaky Čech, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Moravy, Slezska, Těšínska, Opavska a Ratibořska. Doplňují je lipové ratolesti a stuha s národním heslem PRAVDA VÍTĚZÍ. Kompozici reverzu dotváří ještě opis VZNIK ČESKOSLOVENSKA s datem 28. 10. 2018. Averzní strana mince je pak věnována lipovým ratolestem a nezbytným náležitostem ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k vydávání mincí České mincovny. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., rok emise 2018 a nominální hodnota 250 DOLLARS (NZD).

Emisní náklad čítá pouhých 100 kusů pětiuncových zlatých mincí.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 155,5 g (5 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(100 ks)
194.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_250_NZD_Vznik_CSR_Au_standard_etue_1
2018_250_NZD_Vznik_CSR_Au_standard_etue_2
2018_250_NZD_Vznik_CSR_Au_standard_etue_3
2018_250_NZD_Vznik_CSR_Au_standard_etue_4