Sada dvou zlatých mincí Zlatá růže od papeže

Říjen 2018 - Pamětní mince ČM - Sada dvou zlatých mincí Zlatá růže od papeže
Sada dvou zlatých mincí Zlatá růže od papeže

Když chce papež vyjádřit svou úctu a přízeň, už od časů legendárního Karla Velikého uděluje vyznamenání v podobě posvěcené růže vyrobené z ryzího zlata těmi nejlepšími mistry v oboru. Sada dvou zlatých mincí České mincovny připomíná dvě takové růže, které se nacházejí na území České republiky.

V minulosti byli zlatými růžemi obdarováváni především mimořádně zbožní lidé. To byl i případ Marie Anny Savojské, poslední korunované české královny, která růži roku 1832 obdržela od papeže Řehoře XVI. a později empírový klenot odkázala katedrále svatého Víta na Pražském hradě. V současnosti jsou ale zlatými růžemi oceňována především jedinečná místa. Papežským vyznamenáním se pyšní pouhých sedm bazilik na celém světě a jedna z nich leží v České republice. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje je součástí kláštera, který patří k nejstarším na našem území – cisterciáckého Velehradu. Růži věnoval bazilice papež Jan Pavel II. v roce 1985 u příležitosti 1100. výročí úmrtí svatého Metoděje, a vyzdvihl tak význam slovanských věrozvěstů i proslulého poutního místa, které je náboženským centrem naší vlasti už od dob Velké Moravy.

Autorkou pamětní sady je medailérka Mária Filová, DiS. Reverzní strany mincí věnovala jednotlivým náboženským stavbám – Velehradské bazilice a Svatovítské katedrále – a samozřejmě také zlatým růžím, které se nacházejí v jejich držení. Averzní strany pak předkládají dekorativní prvky charakteristické pro oba svatostánky a nezbytné atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnota 10 DOLLARS (NZD).

Dvojice mincí je spolu s ilustrovaným certifikátem pravosti uložena do luxusní dřevěné etue.Autor: ak. mal. Vladimír Pavlica
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 2x 22 mm, hmotnost: 2x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
35.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_2x10_NZD_Au_Ruze_od_papeze_etue_1
2018_2x10_NZD_Au_Ruze_od_papeze_etue_2
2018_2x10_NZD_Au_Ruze_od_papeze_etue_3
2018_2x10_NZD_Au_Ruze_od_papeze_mince_1
2018_2x10_NZD_Au_Ruze_od_papeze_mince_2