Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa

Červenec 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa
Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa

Pětidílnou minisérii České mincovny „Vznik Československa“, která popisuje události roku 1918 spojené se založením společného státu Čechů a Slováků, zahájila Washingtonská deklarace. Toto prohlášení nezávislosti vzniklo a bylo představeno v zahraničí, ale živo bylo i na domácí půdě. Druhý zlatý dukát připomíná vyhlášení samostatnosti Československa.


Po vydání Washingtonské deklarace 18. října 1918 nezbylo pokořené habsburské monarchii nic jiného než přistoupit na mírové podmínky a uznat právo Čechů a Slováků na svobodu a samostatnost. Události, které následovaly, vyvrcholily památného 28. října 1918. Lid, který se dozvěděl o diplomatických úspěších svých představitelů, se vydal do ulic a začal slavit nezávislost. K největšímu shromáždění pochopitelně došlo na Václavském náměstí v Praze, které je zasvěcené našemu zemskému patronovi. Okolo jedenácté hodiny vystoupil z davu u jezdecké sochy Isidor Zahradník – kněz a politik, který za války působil v domácím odboji – a spontánně pronesl větu, která je považována za vyhlášení Československa: „Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníku českého knížete svatého Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy.“ Po boku mu tehdy nestál nikdo menší než Alois Jirásek – spisovatel a velký kronikář našich dějin –, který přečetl proklamaci o vyhlášení nezávislého a demokratického Československa. Zpráva o ustavení Československa byla telegrafována do celého světa. Později téhož dne vystoupili s oficiálním prohlášením Muži 28. října – to už je ale příběh dalšího dukátu…

Autorem minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. Znak monarchie v reliéfu druhého dukátu již zcela zaniká (averzní strana) a nahrazuje ho plastická mapa poválečné Evropy s dominantním Československem (reverzní strana).

Neotřelý „malířský postup“ bude pokračovat na dalších třech dukátech. Nezapomeňte, že celou sérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.Autor: Roman Shamilyan / Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
8.400 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Dukat_ke_vzniku_CSR_Vyhl_samostatnosti_Au_etue