Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec

Květen 2018 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec
Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec

Jiří z Poděbrad byl dvakrát ženatý a zplodil celkem deset dětí. Obratnou sňatkovou politikou navázal silné vztahy s mnoha mocnými šlechtickými rody, a pokračoval tak ve snaze zajistit Českému království místo na slunci. Závěrečná zlatá mince České mincovny z minisérie Doba Jiřího z Poděbrad proto náleží králi v úloze manžela a otce.


Dvojí rodinnou roli Jiřího z Poděbrad je na minci obtížné vyjadřovat současně. Zahrnuje totiž dvě generace a celkem třináct lidí. S první manželkou, Kunhutou ze Šternberka, která zemřela ještě předtím, než se její manžel stal králem, měl Jiří sedm dětí. Jejich dcera Kateřina se stala uherskou královnou a první manželkou Matyáše Korvína, budoucího úhlavního nepřítele Jiřího z Poděbrad. Kateřinin bratr Jindřich Starší pro změnu založil vlastní dynastii Minsterberských. S druhou manželkou, Johanou z Rožmitálu, která byla po boku svého chotě korunována českou královnou, měl Jiřík další tři potomky. Vztah královského páru – přestože byli odlišného vyznání – byl plný lásky a vzájemné úcty a Johana budovala odkaz svého manžela ještě dlouho po jeho smrti. Jejich syn Hynek vstoupil do historie jako uznávaný spisovatel, který do středověké české literatury vnesl svěží vítr renesance.

Reverzu mince, kterou již tradičně připravil expert na historická témata ak. soch. Michal Vitanovský, vévodí trojice postav doplněná třemi erby. Prostřední postava patří králi Jiřímu a erb náleží jeho rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad. Další dvě postavy patří Jiříkovým manželkám. „Vzhledem k chybějícím dobovým zobrazením jde na tomto návrhu v obou případech o fiktivní portréty. Obě ženy doprovází rodové erby, křestní jména a dále je rozlišuje koruna na hlavě královny Johany. Návrh rezignuje na uvádění jmen četných dětí. Zastupují je symbolické květy lilií v rukou matek – sedm jich drží Kunhuta, tři Johana,“ vysvětluje Michal Vitanovský. Kompozici reverzní strany uzavírá opis JIŘÍ Z PODĚBRAD – MANŽEL A OTEC. Protože pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, jejich averzní strana nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – portrét a jméno královny Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). Tyto náležitosti doplňuje čtveřice dekorativních gotických kružeb.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3,11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
5.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_5_NZD_Jiri_z_Podebrad_manzel_a_otec_Au_proof_etue