Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Václav Havel

Duben 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Václav Havel
Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Václav Havel

V roce 2014 Česká mincovna zahájila jednu ze svých nejúspěšnějších dlouhodobých sérií. Jejím úkolem bylo představit pohnuté dějiny Československa originálním způsobem – prostřednictvím osudů devíti mužů, kteří stáli v jeho čele. Poslední emise cyklu Českoslovenští prezidenti vychází v roce 2018, kdy si připomínáme 100. výročí založení Československa a 25. výročí vzniku České republiky. Zlatý dukát je věnován Václavu Havlovi.

Po zvolení Václava Havla devátým prezidentem Československa dne 29. prosince 1989 stanul na Pražském hradě po dlouhých 41 letech člověk, který nebyl spojen s komunistickou stranou. V jeho osobě přicházel do úřadu prezidenta muž, který si vydobyl mezinárodní uznání nejprve jako autor divadelních her a poté jako klíčový představitel disidentského hnutí. Ze všech československých prezidentů zastával Václav Havel tuto funkci nejkratší dobu – pouhých dva a půl roku, neboť v červenci 1992, v reakci na počínající rozpad státu, na svůj mandát rezignoval. O šest měsíců později byl však opět zvolen hlavou státu – tentokrát nově vzniklé České republiky, v jejímž čele stál po následující desetiletí. Celkově tak na Pražském hradě strávil necelých 13 let a po T. G. Masarykovi a Gustávu Husákovi se stal naším třetím nejdéle úřadujícím prezidentem. V počtu úspěšných prezidentských voleb se dokonce zakladateli Československa vyrovnal – stejně jako Masaryk byl do úřadu prezidenta zvolen celkem čtyřikrát.

„Kompozici averzní strany dominuje portrét Václava Havla z doby jeho raného prezidentského období po sametové revoluci. V opisu je uvedeno jméno VÁCLAV HAVEL se zvýrazněnými počátečními písmeny. »V« symbolizuje vítězné véčko, které Václav Havel v gestikulaci používal, a »H« s letopočty narození a úmrtí připomíná okno – do světa nebo zamřížované. V opisu se nachází text SYMBOL DEMOKRACIE A SVOBODY, vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Reverzní strana pak patří území a státnímu znaku republiky, která se z komunistického Československa postupně mění na demokratické Česko.

Dukát je zasazený do výpravného balení – knížky, ve které naleznete obsáhlé pojednání o životě Václava Havla z pera historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Všech devět československých prezidentů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
14.900 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_zlaty_dukat_Vaclav_Havel_proof_blistr_1
2018_zlaty_dukat_Vaclav_Havel_proof_blistr_2
2018_zlaty_dukat_Vaclav_Havel_proof_blistr_3
2018_zlaty_dukat_Vaclav_Havel_proof_blistr_4
2018_zlaty_dukat_Vaclav_Havel_proof_blistr_5