Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - Jiří Kodet

Březen 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - Jiří Kodet
Zlatá čtvrtuncová medaile Hvězdy stříbrného plátna - Jiří Kodet

Volný cyklus České mincovny s názvem Hvězdy stříbrného plátna vítá další výraznou osobnost české kinematografie. Po Karlu Fialovi, Rudolfu Hrušínském a Vladimíru Menšíkovi se na pamětních medailích z ryzího zlata objevuje jedinečný Jiří Kodet.

Filmová kariéra Jiřího Kodeta trvala více než čtyři dekády. Za tu dobu ztvárnil nepřeberné množství drobných a epizodních rolí, přičemž ty největší přišly až v závěru jeho života. Jak však praví známé moudro – není malých rolí, jenom malých herců. A mezi ty Jiří Kodet rozhodně nepatřil. I tu nejokrajovější postavičku obdařil svou nezaměnitelnou aurou. V mysli a srdcích veřejnosti však navždy zůstane především cholerickým otcem Krausem, válečným invalidou po třech infarktech a zarytým odpůrcem komunistického režimu z legendárního snímku Pelíšky. Film diváky nadchl, zařadil se do zlatého fondu české kinematografie a řada „hlášek“ v jedinečném podání Jiřího Kodeta záhy zlidověla. Pelíšky opěvovala také kritika a snímek získal řadu prestižních ocenění včetně tří Českých lvů. Jedním z nich – za nejlepší hlavní mužský herecký výkon – byl po zásluze odměněn Jiří Kodet. Velkou odměnou pro něj však byla už role samotná. Natáčení si nesmírně užil, dostal totiž příležitost vyventilovat všechny pocity, které se v něm za život nahromadily. Byly to právě jeho osobní zkušenosti a křivdy, které filmu propůjčily autentickou atmosféru. Blízcí Jiřího Kodeta se dnes nezdráhají přiznat, že svou nejslavnější roli nehrál. Takový on skutečně byl – nikoli uřvaný křikloun, ale muž, ve kterém kypí bolest, vztek na nespravedlnost a především obrovský cit.

„DÁVÁM BOLŠEVIKOVI ROK, MAXIMÁLNĚ DVA“ – tato nezapomenutelná věta z Pelíšků zdobí reverzní stranu medaile, které dominuje filmový kotouč, z něhož se odvíjí celuloidový pás s množstvím tváří Jiřího Kodeta, včetně pana Krause. Averzní straně pak vévodí charismatický civilní portrét mladého umělce doplněný opisem JIŘÍ KODET. Autorem pamětní ražby z cyklu Hvězdy stříbrného plátna se již tradičně stal zkušený portrétista MgA. Martin Dašek.

Každá medaile je uložená do speciálního balení, které vypráví herecký i osobní příběh Jiřího Kodeta.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
13.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_Au_medaile_Jiri_Kodet_proof_blistr_1
2018_Au_medaile_Jiri_Kodet_proof_blistr_2
2018_Au_medaile_Jiri_Kodet_proof_blistr_3
2018_Au_medaile_Jiri_Kodet_proof_blistr_4
2018_Au_medaile_Jiri_Kodet_proof_blistr_5