Zlatá mince Brno - Stará radnice

Červenec 2017 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Brno - Stará radnice
Zlatá mince Brno - Stará radnice

Česká mincovna představuje již třetí emisi půlgramové zlaté mince uložené do repliky dobové litografické pohlednice. Je věnována velikému městu Brnu a jeho Staré radnici, která je opředena pověstmi.

U emitenta vyprodáno ! Velmi vhodné jako investice - tržní cena první vyprodané "Pohlednice" Praha - Pražský hrad se pohybuje kolem 8 tisíc Kč.

Brněnská pohlednice zachycuje celkový pohled na moravskou metropoli z konce 19. století, které vévodí hrad Špilberk. Nabízí také několik záběrů na další místní pamětihodnosti: dnešní Mahenovo divadlo, hlavní nádraží, Německý dům i jednu již neexistující kuriozitu – meteorologické zařízení, tzv. Větrníček na Kolišti. Názvy všech těchto staveb jsou uvedeny v německém jazyce a stejně je tomu i v případě ozdobného nápisu „Gruss aus Brünn“. V době, ze které „Pozdrav z Brna“ pochází, totiž ve městě dominovala německá většina. Pohlednice byla vydána drážďanským nakladatelem Carlem Schwagerem roku 1896. Konkrétní exemplář, který se stal předlohou balení mince, byl v témže roce odeslán z Brna a již následujícího dne doručen do Vídně. Zajímavostí je, že byl frankován dvoukrejcarovou známkou, i když v době odeslání již platila korunová měna.

Autorem zlaté mince se stal nadaný mladý medailér David Kružliak. Na reverzní straně zachytil perspektivní pohled na brněnskou Starou radnici, které vévodí gotický portál s pěti fiálami, z nichž jedna je pokroucená. Averzní strana mince pak náleží atributům ostrova Niue, který České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince. Jsou jimi jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok vydání 2017 a nominální hodnota 5 DOLLARS (NZD).

„Mincovní dopis“ není jen originálním a dostupným sběratelským kouskem, ale také hodnotným dárkem či regionální pozorností.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0,5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_5_NZD_pohlednice_Brno-Stara_radnice_Au_1_mince
2017_5_NZD_pohlednice_Brno-Stara_radnice_Au_blistr_1
2017_5_NZD_pohlednice_Brno-Stara_radnice_Au_blistr_2
2017_5_NZD_pohlednice_Brno-Stara_radnice_Au_blistr_3
2017_5_NZD_pohlednice_Brno-Stara_radnice_Au_blistr_4