Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Vartovna

Prosinec 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Vartovna
Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Vartovna

Od roku 2014 představovala Česká mincovna prostřednictvím série zlatých pamětních medailí ty nejkrásnější a nejzajímavější rozhledny naší vlasti. V roce 2018 vychází dvanáctá a poslední ražba – zdobí ji moravská Vartovna.

Rozhledna stojící na stejnojmenné valašské hoře nabízí pozoruhodný výhled do krajiny. Z jejího vrcholu je možné spatřit Zlín, Lysou horu, Vizovickou vrchovinu, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Javorníky, Chřiby a Beskydy, ale i slovenské pohoří Malá Fatra či dokonce majestátní Tatry. Zajímavostí je, že na území Slovenska má rozhledna svou sesterskou stavbu – obě byly otevřeny v roce 2009, obě se nacházejí v nadmořské výšce 651 metrů a spojuje je síť naučných stezek. Podobná je i jejich historie. Moravská Vartovna sloužila jako strážní hora, kde se zapalovaly výstražné ohně viditelné z širokého okolí, a slovenská Tlstá hora nesla rakousko-uherskou rozhlednu, která sloužila k vojenským účelům.

Obě strany medaile, jejímž autorem je zkušený medailér Mgr. A. Jan Hásek, jsou věnovány nevšední železobetonové konstrukci rozhledny ve tvaru spirály s točitým schodištěm. Averzní strana předkládá stavbu v celé její kráse a reverz nese detailní pohled na komplikované stavební řešení tubusu.Autor: Mgr. A. Jan Hásek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
12.950 Kč
(0 ks skladem)