Zlatá uncová medaile Rozhledna Vartovna

Prosinec 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá uncová medaile Rozhledna Vartovna
Zlatá uncová medaile Rozhledna Vartovna

Série České mincovny, která představuje ty nejkrásnější a nejzajímavější rozhledny České republiky, vítá svůj poslední přírůstek. Dvanáctá pamětní medaile vyražená z jedné unce ryzího zlata je věnována valašské Vartovně.

Hora Vartovna, na které rozhledna stojí, má zvláštní atmosféru. Pojí se s ní pověsti o ukrytém pokladu a v minulosti, jak její název napovídá, sloužila jako strážní hora. Takzvaní portášové, oddíly valašských strážců, na ní zapalovali ohně, které varovaly před blížícím se nebezpečím – mohlo se jednat o zbojnické bandy či požáry, ale největší hrozbu pro historickou Moravu představovaly od 16. století vpády divokých Turků, Tatarů a uherských povstalců. Ohně planoucí ve výšce 651 metrů nad mořem byly patrné z velké dálky, a není proto divu, že roku 2009 zde byla vybudována moderní rozhledna.

Autorem výtvarné předlohy zlaté ražby se stal medailér Mgr. A. Jan Hásek, který má bohaté zkušenosti s architektonickými tématy. Averz medaile věnoval celkovému pohledu na železobetonovou stavbu ve tvaru spirály s točitým schodištěm. Reverz pak předkládá detail komplikované konstrukce rozhledny.Autor: Mgr. A. Jan Hásek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(300 ks)
46.950 Kč
(0 ks skladem)