Sada dvou zlatých mincí Relikviář svatého Maura

Říjen 2017 - Pamětní mince ČM - Sada dvou zlatých mincí Relikviář svatého Maura
Sada dvou zlatých mincí Relikviář svatého Maura

Nominální hodnota sady mincí 2x 10 NZD.

Relikviář svatého Maura je unikátní náboženskou památkou, která nemá obdoby na celém světě. Jeho příběh vypráví sada dvou zlatých mincí České mincovny.

Relikviář svatého Maura není obyčejnou zlatnickou památkou. Jeho hodnota je nevyčíslitelná a srovnatelná snad jedině s našimi korunovačními klenoty. Přestože se jedná o jeden z největších českých pokladů, kořeny má na území dnešní Belgie, vznikl ve 13. století pro benediktinské opatství, aby ochránil ostatky sv. Maura a sv. Jana Křtitele. Na naše území se památka dostala až po roce 1838, kdy ji ve značně zchátralém stavu zakoupil majitel panství v Bečově nad Teplou Alfréd de Beaufort Spontin. Beaufortové se považovali za ochránce svatého pokladu a existenci relikviáře drželi v tajnosti. Za druhé světové války se však zapletli s nacisty, a proto museli republiku opustit. Nechtěli riskovat, že by při útěku o relikviář přišli, a tak ho ukryli pod podlahou zámecké kaple. Až o 46 let později, když se Beaufortové snažili tajemný majetek dostat ze země, se roztočil kolotoč událostí, které jako by vypadly ze špionážního thrilleru. Detektivové, agenti tajných služeb, američtí překupníci – ti všichni pátrali po ztraceném pokladu a nakonec ho roku 1985 skutečně objevili, aby se z něj mohl těšit celý svět…

Autorem reliéfu mincí inspirovaných bohatě zdobenou schránkou se stal akademický malíř Vladimír Pavlica, který má s náboženskou tematikou bohaté zkušenosti – ve stejném duchu jako relikviář zpracoval například mince s motivem Palladia země české. Reverzním stranám mincí dominují postavy svatého Maura a Ježíše Krista převzaté z průčelních stěn relikviáře vyvedené v medailérově nezaměnitelném stylu. Averzní strany pak nesou atributy ostrova Niue, tedy emitenta, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních mincí – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2017. Kompozici averzů doplňuje dvojice andělů.

Součástí každé z 300 sad je certifikát pravosti ozdobený ilustracemi Vladimíra Pavlici.Autor: ak. mal. Vladimír Pavlica
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 2x 22 mm, hmotnost: 2x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
24.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_2x10_NZD_Relikviar_sv._Maura_Au_etue_1
2017_2x10_NZD_Relikviar_sv._Maura_Au_etue_2
2017_2x10_NZD_Relikviar_sv._Maura_Au_mince_1
2017_2x10_NZD_Relikviar_sv._Maura_Au_mince_2