Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1942

Září 2017 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1942
Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1942

Nominální hodnota sady mincí 4x 25 NZD.

Uplynulo 75 let od událostí roku 1942 a při této příležitosti Česká mincovna vydává tradiční ucelenou sadu čtyř zlatých půluncových mincí z volného cyklu Válečný rok. Nebudeme přehánět, když řekneme, že tento letopočet byl pro výsledek největšího konfliktu v lidských dějinách rozhodujícím.

Roku 1942 druhá světová válka stravovala celou planetu:

  • Spojené státy americké se konečně aktivně zapojily do boje a vytáhly proti japonským vojskům řádícím v Pacifiku. Japonci chtěli ukázat svou nadřazenost u atolu jménem Midway, ale místo toho, aby americkému námořnictvu uštědřili lekci, přišli o všechny své letadlové lodě a z této ztráty se již nevzpamatovali.
  • Vojáci Velké Británie vedli v severní Africe vleklou válku proti elitním jednotkám německého Afrikakorpsu a u egyptského městečka El Alamein se mělo konečně rozhodnout o vítězi. Rozpoutala se jedna z největších tankových bitev všech dob, která definitivně zhatila nacistické plány na ovládnutí černého kontinentu.
  • Druhá světová válka zuřila již třetím rokem a Spojené státy se rozhodly najít způsob, jak ji ukončit co nejdříve. Zahájily proto přísně tajný vědecký projekt Manhattan, jehož účelem bylo vyvinout zbraň tak ničivou, že samotná její existence odradí národy světa od dalších myšlenek na válku. Tou zbraní byla atomová bomba.
  • Vražedná konfrontace vojsk nacistického Německa a Rudé armády dospěla ke Stalingradu. Město na Volze nebylo jen strategickým uzlem, ale také symbolem sovětského vzdoru. Sověti vydrželi, v největší bitvě historie, kde se bojovalo o každičkou místnost, zvítězili, vyrazili na západ a zastavili se až v Berlíně.

Autorem všech čtyř detailně zpracovaných mincí se stal zkušený medailér a pedagog Luboš Charvát. Reverzní strany mincí nesou následující válečné výjevy – americký střemhlavý bombardér Dauntless útočí na japonskou letadlovou loď Akagi; britský tank M3 Lee vítězí nad německým obrněncem Panzer IV; první tři atomové zbraně v dějinách – Trinity, Little Boy a Fat Man – leží před logem projektu Manhattan; německý voják útočí na sovětský tank T 34/76. Kompozici každého reverzu doplňuje vlajka vítězné strany a opis v příslušném jazyce – angličtině (Bitva u Midway, Projekt Manhattan), arabštině (Bitva u El Alameinu) a ruštině (Bitva u Stalingradu). Averzní strana je pak čtveřici mincí společná – náleží atributům ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních mincí), tj. jménu a portrétu královny Alžběty II., roku emise 2017 a nominální hodnotě 25 DOLLARS (NZD). Reliéf averzu doplňuje pětice přileb patřících národům, které se na mincích objevují – Němcům, Američanům, Sovětům, Britům a Japoncům.

Sada čtyř mincí je uložena do stylové plechové krabičky – ilustrace na víčku vyobrazuje siluety amerických námořních dělostřelců při tažení Pacifikem.Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 28 mm, hmotnost: 4x 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(99 ks)
84.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_4x25_NZD_Valecny_rok_1942_Au_1
2017_4x25_NZD_Valecny_rok_1942_Au_2
2017_4x25_NZD_Valecny_rok_1942_Au_3
2017_4x25_NZD_Valecny_rok_1942_Au_4