Zlatá uncová medaile Tomáš Garrigue Masaryk

Září 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá uncová medaile Tomáš Garrigue Masaryk
Zlatá uncová medaile Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk patří k nejdůležitějším osobnostem naší historie. V roce 2017 uplynulo celých 80 let od jeho skonu a jako vzpomínku na ryzí charakter vydala Česká mincovna pamětní medaili z jedné unce ryzího zlata.

T. G. M. se stal legendou již za života a není proto divu, že zprávy o jeho posledních hodinách přijímala veřejnost se zatajeným dechem. V Lánech, kde pobýval, mu po boku stály jeho děti, prezident Edvard Beneš s manželkou i premiér Milan Hodža. Také miliony československých občanů s ním byly prostřednictvím tisku a rozhlasu, které pravidelně informovaly o vývoji „tatíčkova“ těžkého zánětu plic. Pražský diplomatický sbor zavalily tisíce telefonických dotazů a telegramů a neoddychlo si ani ministerstvo zahraničí – oficiálních informací o zdravotním stavu hlavy státu se dožadovali také lidé z ciziny, a to včetně nejvyšších státních představitelů. „Prezident Osvoboditel“ zemřel 14. září 1937 – informaci sdělil jeho syn Jan prostými slovy: „Otec skonal ve 3 hodiny 29 minut.“ Národ byl zprávou hluboce zasažen. „Dnes vydechl naposled Tomáš Garrigue Masaryk, Osvoboditel, duchovní tvůrce a první prezident Republiky československé. Tím se uzavírá věčným mírem jeho tříletý boj se smrtí, boj, ve kterém tělo lidské není nikdy konečným vítězem. I tuto smrt musíme přijmout s odevzdaností a pokorou,“ napsal tehdy Karel Čapek. Básník Jaroslav Seifert se pak s panem prezidentem rozloučil následujícími verši: „Za sto let možná děti našich dětí svým dětem budou teskně vyprávěti o šedém ránu čtrnáctého září navěky označeném v kalendáři.“

Smutné datum je vyznačeno také v kalendáři předního medailéra ak. soch. Jana Lukáše, který našemu prvnímu prezidentovi věnoval pamětní medaili – averzu vévodí jeho charismatický, ale ustaraný portrét obklopený opisem TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK, 7. 3. 1850 – 14. 9. 1937. Reverzní strana pak nese československý znak v podobě dvouocasého lva, který je doplněn výčtem Masarykových životním úloh – FILOZOF, HUMANISTA, DEMOKRAT, PEDAGOG, LITERÁT, ZAKLADATEL A 1. PREZIDENT ČESKOSLOVENSKA.

Zlatá uncová medaile vychází v nákladu pouhých 200 kusů.



Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31,1 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(200 ks)
48.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_medaile_T.G.Masaryk_proof_etue