Sada čtyř zlatých mincí Šlechtický rod Pánů z Rožmitálu

Květen 2017 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí Šlechtický rod Pánů z Rožmitálu
Sada čtyř zlatých mincí Šlechtický rod Pánů z Rožmitálu

Nominální hodnota sady mincí 4x 5 NZD.

Čas, kdy Česká mincovna každý rok připomínala jeden z nejvýznamnějších šlechtických rodů našich dějin, se nachýlil ke konci. V roce 2017 se prostřednictvím poslední čtveřice zlatých mincí představují zástupci dynastie pánů z Rožmitálu.

Čtyři urozené šlechtice tradičně vybral a do reliéfní podoby převedl akademický sochař Michal Vitanovský. V souladu se svým přesvědčením doplnil mocné muže – Jana, Lva a Zdeňka Lva – silnou ženou – Johankou.

JAN Z ROŽMITÁLU (zemřel 1430) proslul především jako budovatel a zakladatel rodového sídla Blatná, které jeho následovníci dále zvelebovali. Dominantou oblasti se stal gotický hrad s hranolovou věží, palácem a kaplí chráněný rybníkem. Jan zároveň při zdejším kostele zřídil první místní školu.

LEV Z ROŽMITÁLU (1425–1482) měl značný majetek i vybrané způsoby, ale prosadit se mu umožnila až jeho sestra Johanka, manželka Jiřího z Poděbrad. Lev se stal vůdcem legendární diplomatické výpravy po dvorech západní Evropy, kde okouzlil svými způsoby i rytířskými schopnostmi – na reverzní straně své mince je proto vyobrazen v plné zbroji se zdviženým hledím a s prestižním Řádem zlatého rouna na krku.

JOHANKA Z ROŽMITÁLU (zemřela 1475) se stala druhou ženou krále Jiřího z Poděbrad – reverzní strana mince ji proto vyobrazuje s královskou korunkou a hlavě. Nebyla jen reprezentativní a vzdělanou kráskou, ale především silnou a spolehlivou panovnicí, která udržela zemi v bezpečí i po smrti svého muže – bojovala jak na politickém, tak na bitevním kolbišti.

ZDENĚK LEV Z ROŽMITÁLU (zemřel 1535) byl ambiciózním a obávaným pánem žijícím v časech renesance – na reverzu se nachází v typickém dobovém klobouku. Na rozdíl od slabých králů z rodu Jagellonců disponoval skutečnou autoritou a mocí. I když upadl v nemilost a byl zbaven nejvyšších úřadů, jeho schopnosti mu záhy umožnily opět vystoupat na nejvyšší příčky společnosti.

Všechny čtyři ražby disponují totožnou averzní stranou. Ta vedle ozdobného výřezu gotické rozety předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue, který České mincovně umožňuje razit vlastní mince – jsou jimi jméno a profil královny Alžbety II., rok emise 2017 a nominální hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Sada zlatých mincí je uložena do společné dřevěné etue. Ve srovnání s předchozími emisemi cyklu byl emisní náklad snížen a čítá pouhých 100 kusů!Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 16 mm, hmotnost: 4x 3,11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_4x5_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Au_etue
2017_4x5_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Au_mince_1
2017_4x5_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Au_mince_2
2017_4x5_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Au_mince_3
2017_4x5_NZD_Slechticky_rod_z_Rozmitalu_Au_mince_4