Zlatá půluncová medaile Operace Anthropoid

Květen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá půluncová medaile Operace Anthropoid
Zlatá půluncová medaile Operace Anthropoid

V roce 2017 uplynulo 75 let od uskutečnění operace Anthropoid – nejvýznamnější akce protinacistického odboje za druhé světové války. Hrdinství československých výsadkářů i jejich pomocníků z řad obyvatel protektorátu vzdává hold půluncová pamětní medaile České mincovny z ryzího zlata.

SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich zahájil svou kariéru zastupujícího říšského protektora vyhlášením stanného práva, popravou stovek českých vlastenců a uvržením tisíců dalších do koncentračních táborů. „Kat českého národa“ se záhy pyšnil tím, že zlikvidoval veškerý odpor. Již brzy se však měl přesvědčit o opaku. Nelehký úkol zastavit řádění tyrana připadl Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, parašutistům působícím v britském exilu. Slovák a Čech, velcí kamarádi, byli vysazeni v okupované vlasti. Po měsících příprav využili příležitosti a úspěšně zaútočili na Heydricha, když ve své limuzíně projížděl Prahou. Z místa činu se jim podařilo uprchnout a spolu s dalšími parašutisty se ukryli v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde je zasáhla zrada z jejich vlastních řad. Po boji s neuvěřitelnou přesilou raději zvolili smrt, než by padli do rukou nepřítele. Nacistickým krutostem však nebyl konec ani poté – následovala další vlna represálií a nesmyslného vraždění, a světový ohlas na sebe proto nenechal dlouho čekat. Univerzální odsouzení nacistických zločinů páchaných na českém lidu nakonec vedlo až ke zneplatnění hanebné Mnichovské dohody.

Zlatá medaile je součástí volného cyklu, který představuje nejkrásnější nerealizované návrhy přihlášené do soutěží na mince České národní banky. Jejím autorem je Luboš Charvát. „Nedávej tam, jak Kubiš hází granát, říkal jsem si. Člověka to svádí z filmů,“ vypráví se smíchem zkušený medailér. Averzní stranu věnoval osudu Reinharda Heydricha – vévodí jí insignie SS („totenkopf“, tedy lebka se zkříženými hnáty) zaměřená nitkovým křížem, který přechází v nápisy OPERACE ANTHROPOID, 1942–2017. Výjev doplňuje přední část vozu, který protektora vezl na smrt. Reverzní strana pak patří osudu atentátníků. Její křížová kompozice navazuje na averz – skládá se z výsadkářského odznaku, jmen JAN KUBIŠ a JOZEF GABČÍK a pětice pistolových nábojů. Závěrečným dílkem skládanky je pak stěna kostela, kde se parašutisté ukrývali, poškozená střelbou.

Nedílnou součástí každé medaile je ilustrovaný certifikát pravosti, který přibližuje průběh operace Anthropoid, co jí předcházelo a co po ní následovalo. Emise je limitována pouhými 99 kusy ručně číslovanými na hraně!Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
26.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_medaile_Operace_Anthropoid_proof_etue_1
2017_Au_medaile_Operace_Anthropoid_proof_etue_2
2017_Au_medaile_Operace_Anthropoid_proof_etue_3