Zlatá čtvrtuncová medaile Petřínská rozhledna

Březen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Petřínská rozhledna
Zlatá čtvrtuncová medaile Petřínská rozhledna

sérii pamětních medailí vyražených z jedné čtvrtiny unce ryzího zlata se postupně objevují nejkrásnější a nejzajímavější vyhlídkové věže ze všech koutů České republiky. Není proto divu, že se dostalo i na pražskou Petřínskou rozhlednu.

Podoba rozhledny byla podstatně ovlivněna legendární pařížskou Eiffelovou věží. Je její napodobeninou, ovšem pětkrát zmenšenou. Osmiboká příhradová ocelová konstrukce věže váží 175 tun. Je 65 metrů vysoká (její vrchol se nachází ve stejné nadmořské výšce jako skutečná Eiffelovka), 72 metrů včetně antény televizního vysílače, který vyrostl na vrcholku rozhledny později. Dalších 11 metrů mají pilíře základů pod zemí, které si návštěvníci mohou prohlédnout v suterénu stavby. Jádro konstrukce tvoří tubus, který slouží jako výtahová šachta. Je ovinut dvěma točitými schodišti s 299 schody – první slouží pro výstup na dvě vyhlídkové plošiny, z nichž ta horní se nachází ve výšce 55 metrů, druhé pak pro chůzi dolů.

Autorkou výtvarného návrhu zlaté ražby je nadaná medailérka Petra Brodská, DiS. Averzní stranu věnovala pohledu na ocelovou rozhlednu od její paty, reverzní strana pak patří detailu příhradové konstrukce a ramene rozhledny ukotveného v kamenném bloku. Opisy na obou stranách uvádějí PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA, VÝŠKA 65 m, 324 m n. m. a také dva letopočty 16. BŘEZNA – 20. SRPNA 1891, které vymezují trvání stavebních prací.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_medaile_Petrinska_rozhledna_etue