Sada čtyř zlatých medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2

Únor 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Sada čtyř zlatých medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2
Sada čtyř zlatých medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2

Dílo Oldřicha Kulhánka, světoznámého grafika a kreslíře, je veřejnosti známo především prostřednictvím českých bankovek, kterých mistr stvořil celkem osm. V roce 2010 navázal spolupráci s Českou mincovnou a motivy papírových platidel se začaly objevovat také na pamětních medailích. Kompletní série osmi medailí se však umělec nedožil – opustil nás v roce 2013, a tak stačil pro ražbu zpracovat jenom první čtyři bankovky s nejvyšší hodnotou. Ty na jeho počest vyšly v sadě čtyř zlatých medailí. Teď, o rovné čtyři roky později, vychází další zlatá sada, která vzdává hold druhé polovině odkazu Oldřicha Kulhánka.

„Dodnes když platím, tak se dívám, jestli to tisknou dobře,“ říkával o bankovkách s úsměvem Oldřich Kulhánek. Převedení svých děl do ryzího zlata si pochvaloval:  „Smekám klobouk před všemi, kteří se na zpracování podíleli!“ Jsme přesvědčeni, že by se mu líbily také ražby, kterých se již nedožil – grafické podklady pro ně totiž zpracovala MgA. Klára Melichová, jeho dcera a sama talentovaná grafička. Náročný úkol převést dvourozměrné kresby do trojrozměrného reliéfu pak ve všech osmi případech připadl akademickému sochaři Vladimíru Opplovi. „Oldřich měl vždy vše dokonale prokreslené do nejmenšího detailu. Na jeho návrzích se mi pracovalo dobře, i když to mnohdy stálo opravdu hodně práce,“ dodal významný medailér.

Ražby v této sadě byly inspirovány bankovkami s nominálními hodnotami 200, 100, 50 a 20 Kč (poslední dvě byly staženy z oběhu, a ve svých peněženkách je tak nenajdete). Averzy jednotlivých medailí nesou portréty Jana Amose Komenského, Karla IV., svaté Anežky České a Přemysla Otakara I. Reverzy jsou pak věnovány atributům těchto historických velikánů – učebnici Orbis Pictus a symbolice předávání zkušeností další generaci; majestátní pečeti Karlovy univerzity; písmenu A, gotické kostelní klenbě, sv. Františku z Assisi a sv. Kláře; královské koruně, gotické stuze a pečeti Zlaté buly sicilské.

Ražby jsou uloženy do luxusní dřevěné etue opatřené certifikátem pravosti.Autor: ak. soch. Vladimít Oppl / MgA. Klára Melicharová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 16 mm, hmotnost: 4x 3,11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
24.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_Pocta_Oldrichu_Kulhankovi_2_proof_1_etue
2017_Au_Pocta_Oldrichu_Kulhankovi_2_proof_2_etue
2017_Au_Pocta_Oldrichu_Kulhankovi_2_proof_3_etue