Zlatá medaile s motivem 20 Kč bankovky - Přemysl Otakar I.

Únor 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Zlatá medaile s motivem 20 Kč bankovky - Přemysl Otakar I.
Zlatá medaile s motivem 20 Kč bankovky - Přemysl Otakar I.

Rok 2017 je posledním, kdy Česká mincovna vydává zlaté medaile inspirované mistrovskými českými bankovkami, které vzešly z ateliéru Oldřicha Kulhánka. Vedle ražeb o hmotnosti jednoho kilogramu a 40dukátu se portrét Přemysla Otakara I. – známý z již neplatné  papírové dvacetikoruny – objevuje také na pamětních miniaturách.

Přemysl Otakar I. patří k nejvýznamnějším osobnostem naší historie – zachránil zemi na pokraji kolapsu a učinil z ní silné a vážené evropské království. Byl sice až třetím českým králem v pořadí, ale jako úplně prvnímu se mu podařilo zajistit tento panovnický titul dědičně pro své potomky. Umožnila to proslulá Zlatá bula sicilská, kterou Přemyslu Otakarovi udělil Fridrich II. jako odměnu za pomoc v boji o říšskou korunu. Protože Fridrich v té době ještě nebyl římským králem, a tak nedisponoval říšskými insigniemi, opatřil soubor listin pečetí Sicílie, které vládnul.

Pečeť Zlaté buly sicilské je jedním z hlavních motivů reverzní strany zlaté medaile. Dalšími dvěma motivy reverzu jsou pak dominantní královská koruna a stuha zdobená gotickými motivy a drahokamy. Averzní strana patří charismatickému portrétu velkého panovníka, opisu PŘEMYSL OTAKAR I. a číslovce 20, která odkazuje na nominální hodnotu papírové předlohy. Zpracování výtvarné podoby medaile se ujali dva výtvarníci – grafička MgA. Klára Melichová, která připravila kompozici obou stran medaile a která je dcerou zesnulého Oldřicha Kulhánka, a medailér ak. soch. Vladimír Oppl, který zpracoval reliéfní předlohu ražby.Autor: ak. soch. Vladimít Oppl / MgA. Klára Melicharová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3,11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
6.250 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_medaile_20_Kc_Premysl_Otakar_etue