Dukátová řada ČR 2017 Česká kultura první republiky - sada čtyř medailí

Leden 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Dukátová řada ČR 2017 Česká kultura první republiky - sada čtyř medailí
Dukátová řada ČR 2017 Česká kultura první republiky - sada čtyř medailí

VYPRODÁNO

Výroční Dukátová řada, která se poprvé objevila již roku 1997, je tradiční emisí České mincovny. Tématem pro rok 2017 se stalo okouzlující umění první republiky ve všech jeho formách.

„Kultura patří k tomu nejlepšímu, co nám odkázal náš první samostatný stát ve 20. století. Vedle velké osobnosti TGM, která někdy sama symbolizuje Československou republiku, můžeme jmenovat vynikající umělce mnoha oborů. Někteří z nich dokázali oslovit i širší než jen domácí publikum. Dá se říci, že většina významných osobností naší kultury té doby byla levicově orientovaná. Neplatilo to ale bez výjimky, o čemž svědčí například skupina katolicky orientovaných umělců. Demokratický stát umožňoval v kultuře koexistenci a přirozenou soutěž idejí, aniž něco z politických důvodů preferoval,“ říká k tématu Dukátové řady její autor a znalec naší historie ak. soch. Michal Vitanovský.

Jednodukát – KAREL ČAPEK, VÁLKA S MLOKY: Antiutopický vědeckofantastický román Karla Čapka Válka s mloky z roku 1935 začíná jako dobrodružný příběh o objevu obřích učenlivých mloků, ale rychle se mění v alegorii pojednávající o neochvějné jistotě nadřazenosti a ve varování před nekonečnou neschopností uvědomit si rodící se nebezpečí.

Dvoudukát – MARTIN FRIČ, KRISTIÁN: Filmovou komedii Kristián s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou v hlavních rolích natočil Martin Frič až roku 1939, ale její styl je považován za typický pro období první republiky. Komplexní osobnost uznávaného režiséra v kombinaci s oduševnělými hereckými výkony se postaraly o to, aby se příběh úředníčka cestovní kanceláře, který si hraje na okázalého světáka, zapsal do zlatého fondu národní kinematografie.

Pětidukát – JIŘÍ VOSKOVEC a JAN WERICH, OSEL A STÍN: Divadelní hra Jiřího Voskovce a Jana Wericha, dvou stěžejních osobností Osvobozeného divadla, z roku 1933 s názvem Osel a stín nastavuje zrcadlo největším problémům meziválečné společnosti – fašismu, byrokracii, kapitalismu a snadné ovlivnitelnosti mas – a je varováním před všemocnými vůdci i lidskou hloupostí.

Desetidukát – JOSEF GOČÁR, KOSTEL SV. VÁCLAVA V PRAZE: Katolický kostel svatého Václava byl postaven mezi lety 1929 a 1930 na náměstí Svatopluka Čecha v Praze-Vršovicích. Namísto historizující budovy v gotickém či barokním slohu představil architekt Josef Gočár svou vizi železobetonové sakrální stavby komponované v nezvyklé konstruktivistické formě.

Reverzní strana všech čtyř medailí je společná – je věnována symbolice filmové, románové, divadelní a architektonické tvorby doplněné letopočtem 2017 a opisem ČESKÁ KULTURA PRVNÍ REPUBLIKY. Averzní strany patří jednotlivým uměleckým dílům: inteligentním mlokům, kteří se z otroků stali pány světa; setkání neodolatelných postav Oldřicha Nového a Adiny Mandlové na celuloidovém pásu; antickým davům zmanipulovaným svými vůdci ke vzývání osla a jeho stínu; funkcionalistické, a přesto emotivní perle meziválečné sakrální architektury.

Luxusní komplet vychází v nákladu pouhých 100 kusů a je uložen do dřevěné etue doplněné elegantním certifikátem, který vypráví příběhy čtyř předních zástupců prvorepublikové kultury.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19.75, 25, 34 a 42 mm, hmotnost: 3.49, 6.98, 17.45 a 34.91 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Dukatova_rada_CR_Au_etue_1
2017_Dukatova_rada_CR_Au_etue_2
2017_Dukatova_rada_CR_Au_etue_3