Desetidukát ČR 2017 Josef Gočár - Kostel sv. Václava v Praze

Leden 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Desetidukát ČR 2017 Josef Gočár - Kostel sv. Václava v Praze
Desetidukát ČR 2017 Josef Gočár - Kostel sv. Václava v Praze

Zlatý desetidukát, největší ražba Dukátové řady, jejímž motivem se v roce 2017 stalo umění první republiky, představuje kostel sv. Václava architekta Josefa Gočára – perlu meziválečného sakrálního stavitelství.

„Vznik Československé republiky se takřka kryl s koncem posledního historického slohu, secese. Zároveň s mladým státem se prosazovaly moderní architektonické směry. Ve dvou z nich, v kubismu a funkcionalismu, se projevil Josef Gočár, který se časem stal jednou z nevlivnějších osobností naší architektury. V období existence první republiky realizoval řadu významných staveb. Také jeho urbanistické koncepce určily vývoj některých našich měst na desetiletí dopředu,“ říká autor ražby a přední medailér ak. soch. Michal Vitanovský.

Gočárův návrh katolického kostela, který byl postaven mezi lety 1929 a 1930 na náměstí Svatopluka Čecha v Praze-Vršovicích, byl vskutku průkopnický. Železobetonová stavba komponovaná v nezvyklé konstruktivistické formě (namísto tradičního historizujícího gotického či barokního slohu) je funkcionalistická, přesto plná emocí a vtipně využívá nepravidelného svažitého terénu.

Averzní straně desetidukátu vévodí pohled na trojlodní kostel s hranolovitou věží a stupňovitou střechou. Doplňují ho nápisy JOSEF GOČÁR, KOSTEL SV. VÁCLAVA, PRAHA VRŠOVICE a DESETIDUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY. Reverzní strana nese letopočet 2017, opis ČESKÁ KULTURA PRVNÍ REPUBLIKY a symbolické vyjádření čtyř prostředků uměleckého vyjádření – architektury, literatury, filmu a dramatu.

Desetidukát České republiky vychází v nákladu pouhých 100 kusů!Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 42 mm, hmotnost: 34,91 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
52.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_10_dukat_CR_Josef_Gocar_etue