Dvoudukát ČR 2017 Martin Frič - Kristián

Leden 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Dvoudukát ČR 2017 Martin Frič - Kristián
Dvoudukát ČR 2017 Martin Frič - Kristián

Motivem zlatého dvoudukátu z Dukátové řady České mincovny s ročníkem 2017, která je věnována meziválečné kultuře první republiky, je nesmrtelný film pro pamětníky Martina Friče – Kristián.

„Film – oproti divadlu a literatuře mladý obor 20. století – se u nás prosazoval srovnatelným způsobem, jako tomu bylo i jinde. Filmy točené v Československu sytily zájem domácího trhu a ve svých nejlepších realizacích zvyšovaly jeho úroveň. Postupem doby si československý film vyprodukoval vlastní kvalitní herce i režiséry. Mezi ně jistě patřil Martin „Mac“ Frič, všestranný umělec, který kromě režie také hrál a psal scénáře. Je považován za jednoho ze zakladatelů našeho filmu,“ říká ak. soch. Michal Vitanovský, autor výtvarných návrhů dukátové řady a znalec historie.

K nejznámějším Fričovým snímkům patří bezesporu společenská komedie Kristián. Natočil ji až roku 1939, ale její styl je považován za typický pro období první republiky. Divácká i odborná kritika film přijaly s nadšením. Není divu – v těžkých časech potřebovali lidé smích více než cokoli jiného a díky příběhu malého úředníčka cestovní kanceláře, který si jednou měsíčně hraje na okázalého světáka, a žen, které podléhají jeho neodolatelnému kouzlu, si ho mohli dopřát plnými doušky.

Averzní strana dvoudukátu předkládá celuloidový pás zachycující smyslnou výměnu pohledů postav Oldřicha Nového a Adiny Mandlové při připalování cigarety. Nápisy na averzu uvádějí KRISTIÁN, MARTIN FRIČ a DVOUDUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY. Reverzní strana, kterou mají všechny ražby Dukátové řady společnou, nese symboly filmového, literárního, dramatického a architektonického umění doplněné opisem ČESKÁ KULTURA PRVNÍ REPUBLIKY.

Vzpomínka na zlatý fond české kinematografie se dostane na pouhých 100 sběratelů.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: průměr: 25 mm, hmotnost: 6,98 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
13.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_2_dukat_CR_Kristian_Martin_Fric_etue